O monografii
Główny cel monografii pt: „Osoba. Co to znaczy? Personalizm Johna F. Crosby’ego” stanowi analiza filozoficznej koncepcji osoby, wypracowanej przez współczesnego amerykańskiego myśliciela Johna Francisa Crosby’ego, który jest reprezentantem szeroko rozumianej filozofii chrześcijańskiej, aktualnie jednym z głównych przedstawicieli personalizmu amerykańskiego. Paweł Mazanka pokazuje, że zaprezentowana przez Crosby’ego wizja bytu ludzkiego stanowi spójny model filozoficzny, w którym wymiar ontologiczny łączy się z fenomenologicznym, a arystotelesowsko-tomistyczne rozumienie osoby ludzkiej zostało w oryginalny i aktualny sposób dopełnione interpretacją o charakterze personalistycznym. Tego rodzaju koncepcja człowieka jako osoby powinna być – jego zdaniem – promowana we współczesnych społeczeństwach wielokulturowych jako podstawa życia społecznego i politycznego.
W jaki sposób personalistyczna propozycja rozumienia osoby ludzkiej może być pomocna dla osób korzystających z psychoterapii? Czy współczesny personalizm można wykorzystać dla polepszenia jakości relacji i życia osobistego? Monografia dostarcza wskazówek, jak odpowiedzieć na te pytania i polepszyć jakość swojego życia. Książka ma więc nie tylko teoretyczny, ale i praktyczny wymiar. Jest konkretną próbą odpowiedzi na podstawowe i ciągle aktualne pytanie człowieka – kim jestem? Zawarte w niej rozważania mogą posłużyć do kształtowania życia społecznego we współczesnych pluralistycznych społeczeństwach.
Jak pobrać monografię?
Monografia w postaci elektronicznej do pobrania, a także stale uaktualniane informacje na temat miejsc jej publikacji w otwartym dostępie, znajdują się pod prezentacją książki w tym miejscu na stronie internetowej Uczelni.