Istotą Konkursu było wygłoszenie przez każdego z Uczestników mowy końcowej (obrończej lub oskarżycielskiej) do samodzielnie przygotowanego stanu faktycznego. Studenci zostali przygotowywani do Konkursu przez pracowników Katedry prowadzących ćwiczenia z przedmiotów prawo karne i postępowanie karne. Decyzją Kierownika Katedry – Prof. dr. hab. R. A. Stefańskiego organizacja Konkursu została powierzona dr. Jackowi A. Dąbrowskiemu. Pomoc w trakcie przebiegu Konkursu zapewniła mgr Anna Sieradzka-Kośla. O Konkursie Studenci informowani byli przez prowadzących zajęcia dydaktyczne. Opracowano i opublikowano również specjalną broszurę informacyjną. Przekazywano również odpowiednie materiały dydaktyczne. We współpracy z Działem Marketingu informację o konkursie rozpowszechniono w internecie oraz w mediach społecznościowych.
W konkursie wzięła udział bardzo duża liczba 11 osób. Fakt ten zasługuje na szczególne podkreślenie w świetle mniejszej liczebności Studentów kierunku Prawo w ostatnich latach. Pozwala wnioskować nie tylko o pozytywnej ocenie współpracy z prowadzącymi zajęcia i aprobacie dla sposobów urozmaicania zajęć dydaktycznych, ale przede wszystkim, że coraz więcej Studentów aktywnie uczestniczy w – pozaplanowych – inicjatywach uczelnianych dążąc do poszerzenia swych umiejętności na innych polach aktywności, niż wyłącznie teoretyczne.
Uczestnikami Konkursu byli: (wg kolejności alfabetycznej)
Tamara Bak
Gabriela Ferenc
Paweł Lipiński
Oliwia Lisiecka
Mateusz Łaskarzewski
Oliwia Mroczkowska
Kamil Pławecki
Maria Stefaniak
Karolina Śliwińska
Wiktoria Tutka
Szymon Ugniewski.
W Jury Konkursu zasiedli: przewodniczący – Prof. dr hab. Ryszard A. Stefański; członkowie – dr hab. Blanka J. Stefańska, dr Jacek A. Dąbrowski, mgr Anna Sieradzka-Kośla. Od trzech lat tradycją stało się powoływanie do jury – z pełnymi wynikającymi z tej roli uprawnieniami – członka Społeczności studenckiej. W tym roku był nim Pan Tomasz Galas – student II roku prawa.
Pierwsze miejsce zajęła Pani Tamara Bak, drugie – Pan Szymon Ugniewski, trzecie – Pan Kamil Pławecki. Jury zdecydowało również o przyznaniu dwóch wyróżnień (ex aequo) dla Pana Pawła Lipińskiego i Pani Oliwii Lisieckiej. Należy jednak odnotować, że wszystkie mowy końcowe stały na wysokim poziomie i świadczyły o rzetelnym przygotowaniu się Uczestników oraz ich niewątpliwych zdolnościach w zakresie prezentacji własnej argumentacji i przekonywania słuchaczy.
Laureaci, Wyróżnieni jak i wszyscy pozostali Uczestnicy odebrali okolicznościowe dyplomy, upominki od Uczelni Łazarskiego oraz nagrody książkowe ufundowane przez Wydawnictwo C.H. Beck.
Organizatorzy składają zarazem serdeczne podziękowania wszystkim Pracownikom Uczelni, którzy nieśli pomoc przy organizacji Konkursu w zakresie organizacyjno-technicznym, w szczególności Paniom: Monice Eitel, Monice Krzywus, Marlenie Szmajdzie, Martynie Szczęch i Mariannie Kramek – z Działu Marketingu, Bożenie Kowalewskiej z Działu Planowania, Wioletcie Dzwonkiewicz i Katarzynie Kaznowskiej – z Biura Dziekana WPiA oraz Edycie Wasilewskiej z Dziekanatu WPiA.