W tym roku postawiliśmy na nową formę wyjazdów w ramach programu Erasmus+, czyli na studenckie mobilności krótkoterminowe. Są to wyjazdy na studia lub praktykę, trwające od 5 do 30 dni i zorganizowane jako np. szkoła letnia/zimowa, działanie typu kurs intensywny lub inna krótka mobilność naukowa. Studenci UŁa wzięli udział w niezwykle ciekawych mobilnościach do prestiżowych uczelni, na przykład:
- "Cross-border litigation and international arbitration", University of Bologna, Włochy
- "Sports Law", Universitaet Innsbruck, Austria
- "Technology Law", Alfonso X el Sabio University, Hiszpania
- "IP & IT Law", Izmir University of Economy, Turcja
- "Road-Based Tourism", Universidade de Coimbra, Portugalia
- "Climate Justice", Common Law Society, Czechy
- "Co-Design Better Urban Living and Wellbeing", LAB University of Applied Science, Finlandia
- "Brand Management", Istanbul Aydin University, Turcja
Studenci WPiA tak oceniają swój pobyt na mobilnościach krótkoterminowych Erasmusa+:
Konrad Zając na campusie Uniwersytetu Bolońskiego w Ravennie:
Generalnie w mojej opinii letnia szkoła bardzo godna polecenia. Merytorycznie na bardzo wysokim poziomie.
Karolina Śliwińska w czeskich Karkonoszach:
Program jest dość wymagający (3-4 wykładów dziennie) ale bardzo mnie to cieszy, bo jest kompleksowy i temat sprawiedliwości klimatycznej jest omówiony z każdej strony. Mamy bardzo prestiżowych wykładowców, prawie codziennie pojawiają się nowi w naszym schronisku. Co więcej pobyt w górach jest bardzo relaksujący, szczególnie kawa lub joga na tarasie z widokiem na krajobraz. Inni uczestnicy są ciekawi, bo każdy ma swoją własną kulturę i mogę dowiedzieć się różnych informacji z zakresu prawa w innych krajach, mimo że przeważają Czesi, mogę porozmawiać ze studentami z Niemiec, z Włoch, z Austrii i z Wielkiej Brytanii.
Mateusz Kujawski, który już dwukrotnie wyjechał w ramach mobilności krótkoterminowych:
Mam oczywiście tylko pozytywne wspomnienia. Co ciekawe, wykłady prowadzone były przez międzynarodową kadrę - profesorów z Hiszpanii, Meksyku, Chorwacji, Wielkiej Brytanii i Rosji. To, co mi się również podobało to fakt, iż w ramach wykładów mieliśmy dwie wycieczki - do Sądu Najwyższego w Madrycie oraz do siedziby parlamentu. Dzięki temu ta część teoretyczna była bardziej zróżnicowana. Wykłady w większości opierały się na pracy w grupach, która zakładała rozwiązywanie case study przy wykorzystaniu różnych technologii. Poznaliśmy m. in. wewnętrzny system jednej z międzynarodowych firm, która przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji dobiera do danej sprawy sądowej odpowiedniego prawnika będącego w strukturach tej firmy, w oparciu o wyliczenia jego sukcesów w danym obszarze spraw, w danym sądzie, czy nawet wydziale. Ponadto, prowadzony był wykład z nauczania klinicznego prawa - tutaj przybliżono nam sposób funkcjonowania kliniki prawa i poradni prawnej w Wielkiej Brytanii. Natomiast to, co najistotniejsze to atmosfera i ludzie - w tym przypadku nawiązały się nowe znajomości (niektóre osoby wyraziły nawet chęć współpracy międzyuczelnianej, co postaram się zaproponować profesorom na uczelni).
Cieszymy się, że studenci mogą korzystać z tak różnorodnych form wyjazdów. Do tej pory odbyło się 18 mobilności krótkoterminowych z ramienia UŁa. Studenci nie muszą teraz wyjeżdżać na kilka miesięcy, aby poczuć ducha programu Erasmus+, co świetnie opisali powyżej uczestnicy programu. Nie możemy doczekać się, co jeszcze czeka nas w przyszłości.