Blockchain jest innowatorskim systemem, niezwykle trudnym do złamania, który ze względu na swoją specyfikę całkowicie zmienia metody zawierania, rozliczania oraz zapisywania transakcji. I choć dopiero zaczyna zyskiwać na popularności, to już widać, że w przyszłości może zrewolucjonizować wiele branż, w tym światowe systemy finansowe.
Jak - w skrócie - działa blockchain?
Informacje jakie mogą być przesyłane i przechowywane przy użyciu systemu blockchain mogą pochodzić z różnych źródeł. Na pewno są to informacje wrażliwe, z którymi wiele osób i instytucji, a także rządów chciałoby się zapoznać. Mowa tu m.in. o[1]:
- transakcjach handlowych,
- stanach własności,
- udziałach w przedsiębiorstwach,
- obrocie akcjami,
- kupnie i wytworzeniu energii elektrycznej,
- kupnie i sprzedaży walut,
- kupnie i sprzedaży kryptowalut.
Technologia polega na utrzymaniu wspólnej i zbiorowej księgi rachunków transakcji. Księga ta istnieje w postaci cyfrowej, będąc jednocześnie rozproszona po całej sieci w takich samych kopiach. Blockchain bazuje na sieci peer-to–peer[2], a więc działa bez centralnych komputerów oraz systemów zarządzających i weryfikujących transakcje, do których można się włamać.
W samej procedurze autoryzowania i przesyłania informacji może brać udział każdy komputer podłączony do sieci tworząc kolejne bloki w księdze transakcji. Z jednej strony jest ona otwarta na wszystkich, a z drugiej - w pełni zabezpieczona przed niepowołanym dostępem przez skomplikowane narzędzia kryptograficzne. Każdy użytkownik ma wgląd tylko i wyłącznie w swoje transakcje, może je w każdej chwili przeglądać i weryfikować. Jest więc to system niezwykle wygodny dla użytkownika, a przy tym wyjątkowo bezpieczny.
Transakcje zapisywane w łańcuchu bloków są nieodwracalne. Próba siłowej zmiany jednego bloku powoduje zmianę całego łańcucha. Podczas próby oszustwa węzły blockchain w procesie weryfikacji odkryją, iż w jednej kopii księgi występuje transakcja niezgodna z zapisami i odmówią uwzględnienia jej w łańcuchu bloków. Wszystko to powoduje, że dane, transakcje, a nawet kolejność ich występowania są całkowicie bezpieczne, odporne na podrobienia i próby manipulacji.
Zastosowanie technologii blockchain
Ponieważ system blockchain jest tak bezpieczny, a przy tym niesamowicie wygodny i dający spore możliwości tak zwykłemu człowiekowi jak i przedsiębiorstwu czy instytucji, to nic dziwnego, że coraz więcej podmiotów jest zainteresowanych jego użytkowaniem. Pod koniec 2016 ogłoszono, iż rząd w Dubaju wprowadzi dokumenty oparte na tej technologii. Takie usprawnienia mają być wprowadzone do 2020 roku[3]. Blockchain ma być używany ponadto do przeprowadzania wszystkich transakcji. Władze Dubaju szacują, iż te rozwiązania pozwolą zaoszczędzić tamtejszym przedsiębiorcom i administracji około 25 milionów godzin rocznie[4].
Nie tylko rząd Dubaju jest tak nowoczesny. Również inne kraje przymierzają się do podobnych rozwiązań. Prawdą jest natomiast, iż to branża finansowa jako pierwsza zorientowała się co do potencjału jaki blockchain niesie ze sobą. Oprócz szans, są też również zagrożenia. To co jest zagrożeniem dla już istniejących przedsiębiorstw i instytucji, jest okazją dla innych. Mniej więcej od 2014 roku zaobserwować można wysyp start-upów, które zajmują się m.in. rozwijaniem kryptowalut opartych przecież na technologii blockchain. Przedsiębiorstwa te stanowią konkurencję dla podmiotów o ugruntowanej sytuacji rynkowej działających w branży finansowej. Konkurencja jest jednak zbawienna dla klientów.
Zauważyć należy, iż na technologii blockchain stosunkowo szybko poznała się również branża energetyczna. Technologia ta nadaje się bowiem idealnie do rozliczania transakcji kupna – sprzedaży energii pomiędzy małymi graczami tego systemu, czyli np. samochodami elektrycznymi czy też gospodarstwami domowymi. Nic więc dziwnego, że branży tej bardzo zależy na rozwijaniu blockchain i pójściu technologii właśnie w tę stronę. Dzisiaj Elon Musk oraz jego firma SolarCity już oficjalnie mówią o tym, iż inwestują w tę dziedzinę[5].
Anna Romanowska
[1] norbertbiedrzycki.pl/blockchain-trzeba-o-nim-wiedziec/ [dostęp dn. 15.06.2017]
[3] cryptonews.pl/100-blockchain-dla-rzadu-dubaju-2020-roku/ [dostęp dn. 15.06.2017]
[4] Ibidem
[5] norbertbiedrzycki.pl/blockchain-trzeba-o-nim-wiedziec/ [dostęp dn. 15.06.2017]