Korporacje nie są szczytem naszych marzeń - zadeklarowali uczestnicy debaty "Czym jest dla nas sukces?"

Około 80 studentów I i III roku ekonomii uczestniczyło 16 marca br. w zorganizowanej przez Studium Języków Obcych debacie pt. "Mordor versus Hipster Approach. Czym jest dla nas sukces?"

Z debaty wynika, iż praca zajmuje jedno z czołowych miejsc w hierarchii wartości młodych ludzi, ale nie jest postrzegana jako wartość najważniejsza. Studenci nie chcą w przyszłości pracować 12 godzin na dobę i uczestniczyć w wyścigu szczurów. Mają apetyt na życie, nie chcę poświęcić na pracę całego swojego czasu i oddawać się jej bez reszty.  W pracy liczy się dla nich rozwój osobisty, sensowność zadań, wysokość wynagrodzenia, atmosfera, przyjemność, elastyczne godziny pracy. Nienawidzą nudy, chcą prawdziwych wyzwań i szybkiej realizacji celów. Chcą też dostawać informację zwrotną od pracodawcy o jakości wykonywanej pracy. Nie boją się wchodzenia w interakcje z szefem, trudnych zadań i napiętych terminów, wielozadaniowości, zmian pracy i miejsca zamieszkania. Nade wszystko cenię sobie wolność i luz. Chcę sam decydować o swoim życiu. Nie chcę być niewolnikiem korpo. Pragnę sam wytyczać swoje życiowe ścieżki, nawet jeśli są pod prąd - mówi Roman M., jeden z debatujących. Taka postawa była charakterystyczna dla większości uczestników debaty.

Nasi studenci nie chcą latami dorabiać się rzeczy, które są im niezbędne. Jeśli nie znajdą satysfakcjonującej ich pracy w Polsce, są zdecydowani wyjechać za granicę. Nie mają kompleksów, są w pełni dowartościowani. Lubię zmiany, a nawet ich oczekuję - deklaruje Ania A.

Zatem jakim innym wartościom hołdują uczestnicy debaty? Rozwój osobisty, potrzeba rozwoju swoich kompetencji, pasja, niezależność, życie osobiste, dobre relacje ze znajomymi i czas na spotkania z nimi, realizacja zainteresowań i zdrowy styl życia - takie deklaracje najczęściej padały na debacie.

Szczególnie silne emocje wzbudziła wśród uczestników kwestia pasji i jej roli w kreowaniu poczuciu spełnienia, satysfakcji i szczęścia. Zdaniem większości uczestników magia pasji jest ogromna, a jeśli pasję można przekuć w pracę i czerpać z tego sensowne pieniądze, to szczęście jest prawie pełne.

Przedmiotem debaty było także porównanie szans jakie stwarzają korporacje funkcjonujące w systemie hierarchicznym i start-upów, w których realizacja ambicji zależy od indywidualnych inicjatyw ich pracowników lub założycieli. Podejmowano również tematy związane z kwestiami życiowych wyborów, granic wolności i odpowiedzialności.

Debata odbywała się w języku angielskim i miała na celu szlifowanie zdolności oratorskich studentów. Oto jak poziom języka angielskiego uczestników ocenia moderator debaty Jacek Korzeniowski: "Uczestnictwo w debacie nie było uwarunkowane wymaganiami wstępnymi dotyczącymi poziomu kompetencji językowej. Każdy mógł wziąć udział, nawet jeśli zasób słownictwa i opanowanie struktur gramatycznych nie było doskonałe. Jednak większość studentów biorących aktywny udział w dyskusji reprezentowało poziom B2 i wyższy, zarówno w warstwie leksykalnej jak i strukturalnej. Wymowa, czasem ze zrozumiałych względów niedoskonała, uzależniona w oczywisty sposób od fonologii języka rodzimego, nie budowała barier komunikacyjnych".

Na następną debatę zapraszamy już 19 kwietnia!

Dlaczego Łazarski?

Jesteśmy ośrodkiem naukowo dydaktycznym, który umiejętnie łączy innowacyjne standardy edukacji z tradycyjnymi celami kształcenia.

Budujemy społeczność opartą na zdobywaniu wiedzy od najznakomitszych mistrzów. Dlatego grono naszych wykładowców to ponad 250 najwybitniejszych ekspertów w dziedzinie gospodarki, polityki i prawa.

 • Uczelnia Łazarskiego jest w czołówce najlepszych uczelni niepublicznych w Polsce: w tegorocznym rankingu Perspektyw zajęliśmy 4 miejsce wśród uczeni niepublicznych
 • mamy uprawnienia do nadawania stopnia doktora oraz doktora habilitowanego na wszystkich wydziałach
 • jesteśmy silną marką, która od ponad 30 lat z sukcesem konkuruje na polskim rynku szkolnictwa wyższego wyznaczając trendy profesjonalnej edukacji 

Studiuj i ucz się od najlepszych!

Łazarski w czołówce Uczelni wyższych!

 • Wydział Prawa i Administracji zajął I miejsce w XVII Rankingu Wydziałów Prawa „Dziennika Gazeta Prawna” (2023 r.) 
   
 • Uczelnia Łazarskiego została liderem w kategorii edukacja biznesu w badaniu Marka Godna Zaufania, przeprowadzonym przez wydawcę miesięcznika My Company Polska oraz instytut badawczy Kantar Polska S.A. 
   
 • Według prestiżowego rankingu Perspektywy jesteśmy na 4. miejscu wśród niepublicznych uczelni w Polsce. 
   
 • Wysoki poziom kierunku lekarskiego na Uczelni Łazarskiego został powtórnie pozytywnie oceniony przez Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej uchwałą nr 838/2023 z dn. 18 września 2023 r.

Wyróżnienia i nagrody wiele mówią o jakości edukacji, jaką świadczymy!