Na Łazarskim znowu dyskutowano o bezzałogowych statkach powietrznych

W dniu 20 marca br. na Wydziale Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego odbyła się IX edycja konferencji naukowej – „Bezzałogowe statki powietrzne – wyzwania i doświadczenia”. Głównym partnerem wydarzenia były Polskie Linie Lotnicze LOT S.A.
konferencja_dronowa

Oficjalnego otwarcia konferencji dokonała Dziekan Wydziału Prawa i Administracji oraz Dyrektor Lazarski Aviation Academy – dr hab. Anna Konert, prof. UŁa. Głos w imieniu Wiceministra Infrastruktury – Pana Przemysława Koperskiego zabrał również Naczelnik Wydziału Bezzałogowych Statków Powietrznych z Departamentu Lotnictwa Ministerstwa Infrastruktury, p. Sławomir Trejda.

Wydarzenie stanowiło świetną okazję do przedstawienia i wymiany poglądów z dziedziny prawa lotniczego. W konferencji organizowanej przez Instytut Prawa Lotniczego i Kosmicznego wzięli udział międzynarodowi eksperci, m.in.: Dr Benjamyn I. Scott
z Uniwersytetu w Leiden czy Dr. Ing. Kimon P. Valavanis z Uniwersytetu w Denver. 

W trakcie konferencji poruszana była problematyka regulacji prawnych odnoszących się do bezzałogowych statków powietrznych, między innymi  problematyka badania wypadków lotniczych z udziałem dronów, wzajemnych relacjach lotnictwa załogowego i bezzałogowego, certyfikacji U-Space, uwarunkowań prawnych użytkowania dronów w Unii Europejskiej, a także stosowania BSP jako broni w czasie konfliktu zbrojnego w Ukrainie. W podsumowaniu dyskusji podkreślono teoretyczne oraz praktyczne aspekty omawianego zagadnienia. Zwrócono też uwagę na konieczność współpracy ośrodków naukowych i instytucji w celu analizy kwestii, które nie są jeszcze uregulowane prawnie. 

Prawo lotnicze cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Uczelnia Łazarskiego jako jedyny ośrodek akademicki oferuje tego typu studia w Polsce. „Zależy nam na przekazywaniu kompleksowej wiedzy z zakresu prawa lotniczego zarówno międzynarodowego, jak i europejskiego. Chcemy kształcić Naszych Studentów w taki sposób, który odpowiada na potrzeby dynamicznie rozwijającego się przemysłu lotniczego” – podkreśla Dziekan WPiA Uczelni Łazarskiego dr hab. Anna Konert, prof. UŁa. 

Konferencje naukowe, zjazdy prawa lotniczego, organizowane debaty i dyskusje są stałym elementem działalności Uczelni Łazarskiego oraz Lazarski Aviation Academy. Często przynoszą wymierne efekty w postaci interdyscyplinarnych projektów badawczych oraz wydawania publikacji z zakresu prawa lotniczego. 

1st place
in the ranking of Dziennik Gazeta Prawna

 

Our engagement and innovative approach have been awarded with numerous prestigious prizes or acknowledgments!

 

Join Lazarski today and #Experience education with us!

Learn more about the fields of study of the Faculty of Law and Administration

1st place
in the ranking of Rzeczpospolita daily

 

Our engagement and innovative approach have been awarded with numerous prestigious prizes or acknowledgments!

 

Join Lazarski today and #Experience education with us!

Learn more about the fields of study of the Faculty of Law and Administration