Publikacja "Postępowanie upadłościowe w praktyce sądów powszechnych" (A. Hrycaj, P. Filipiak, B. Sierakowski, J. Rak)

Zapraszamy do zapoznania się opracowaniem pt. „Postępowanie upadłościowe w praktyce sądów powszechnych” autorstwa prof. Anny Hrycaj, Bartosza Sierakowskiego i Jakuba Raka z Instytutu Prawa Upadłościowego i Restrukturyzacyjnego oraz Badań nad Niewypłacalnością Uczelni Łazarskiego oraz dr. Patryka Filipiaka z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zrzut ekranu 2023 01 29 o 08.52.07

Publikacja prezentuje wyniki badań przeprowadzonych przez autorów w ramach projektu realizowanego na zlecenie Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości w okresie od września 2020 r. do września 2021 r. Problemem badawczym będącym przedmiotem projektu było zbadanie zależności pomiędzy określonym kształtem regulacji prawa upadłościowego oraz praktyką stosowania tego prawa a stopniem realizacji celów założonych przez ustawodawcę i wyrażonych w uzasadnieniu projektu ustawy – Prawo upadłościowe oraz w uzasadnieniu projektu ustawy – Prawo restrukturyzacyjne, która w istotny sposób zmieniła regulacje Prawa upadłościowego.

Głównym celem naukowym projektu badawczego było stworzenie modelu regulacji prawnej sprzyjającej realizacji celów założonych przez ustawodawcę, dokonanie oceny istniejących rozwiązań i zgłoszenie postulatów de lege ferenda. 

Założono, że cel ten zostanie osiągnięty w wyniku zrealizowania następujących celów szczegółowych:

  1. zidentyfikowanie regulacji prawnych, które mają istotne znaczenie dla sprawności i efektywności postępowań upadłościowych;
  2. zidentyfikowanie rozwiązań organizacyjnych (np. z zakresu sposobu wyznaczania sędziego-komisarza, przydziału spraw w wydziale), które mają istotne znaczenie dla sprawności i efektywności postępowań upadłościowych.

Publikowana praca jest efektem badań dogmatycznoprawnych oraz empirycznych (jakościowych i ilościowych). Analizie zostały poddane akta sądowe zakończonych postępowań upadłościowych prowadzonych przez określone sądy upadłościowe z okresu od 1.01.2016 r. do 31.07.2020 r. Dotyczy to postępowań toczących się w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2016 r. do 1 grudnia 2021 r.

Badanie postępowań upadłościowych jest elementem szerszego projektu naukowego. Pierwszym etapem tego projektu były badania prowadzone w ramach Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości przez Annę Hrycaj, Patryka Filipiaka oraz Bartosza Sierakowskiego, które dotyczyły postępowań restrukturyzacyjnych. Wyniki tych badań zostały przedstawione w monografii Postępowania restrukturyzacyjne w praktyce sądów powszechnych (Warszawa 2020).

Opracowanie dostępne jest na stronie internetowej Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. W celu zapoznać się z jego treścią, kliknij TUTAJ

1st place
in the ranking of Dziennik Gazeta Prawna

 

Our engagement and innovative approach have been awarded with numerous prestigious prizes or acknowledgments!

 

Join Lazarski today and #Experience education with us!

Learn more about the fields of study of the Faculty of Law and Administration

1st place
in the ranking of Rzeczpospolita daily

 

Our engagement and innovative approach have been awarded with numerous prestigious prizes or acknowledgments!

 

Join Lazarski today and #Experience education with us!

Learn more about the fields of study of the Faculty of Law and Administration