Uczelnia Łazarskiego na obchodach 74. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

O godz. 10.00 odbyło się uroczyste złożenie wieńców i zapalenie zniczy pod pomnikiem Mokotów Walczący-1944 w Parku im. gen. G. Orlicz-Dreszera.
DSC 0340

Do parku przybyli powstańcy i weterani II wojny światowej. W obchodach 74. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego uczestniczyli także m.in.: prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, i burmistrz Mokotowa Bogdan Olesiński, a także kompanie honorowe Wojska Polskiego, policji, straży miejskiej, harcerze ZHP i ZHR oraz mieszkańcy Warszawy. Z ramienia Uczelni Łazarskiego w obchodach udział wzięli: Rektor prof. Marek Rogalski, Prezydent Juliusz Madej i Sekretarz Uczelni Krystyna Fórmaniak.
<em>„</em><em>Park Dreszera, w którym się dziś spotykamy, był zarówno terenem działań zbrojnych, jak i cmentarzem, miejscem spoczynku powstańców i ludności cywilnej.</em> <em>Napisany w sierpniu ’44 roku „Marsz Mokotowa”, jedna z najbardziej znanych pieśni powstańczych, rozbrzmiewał w dniach krwawych, rozlega się i współcześnie, z wieży zegarowej przy ul. Puławskiej. I przypomina tamte dni. Pamiętajmy o bohaterach tamtych dni w tym marszu, jak co roku do ul. Dworkowej, gdzie rozegrał się jeden z najtragiczniejszych epizodów Powstania Warszawskiego. Rozstrzelono wtedy ponad 100 powstańców wychodzących z kanału&quot;&nbsp;</em>– przypomniała prezydent Warszawy.
Minutą ciszy pożegnani zostali także powstańcy, którzy odeszli w ostatnim czasie, czyli major Wojciech Militz ps. „Bystry”, prezes Środowiska Żołnierzy Pułku Armii Krajowej &quot;Baszta&quot;, a także znany warszawski zegarmistrz Jerzy Grzelak, pseudonim &quot;Pilot&quot; - najmłodszy uczestnik Powstania Warszawskiego, inicjator Sztafety Pokoleń.
W imieniu powstańców przemawiał Eugeniusz Tyrajski ps. „Sęp” wiceprezes Środowiska Żołnierzy Pułku Armii Krajowej &quot;Baszta&quot; i Innych Mokotowskich Oddziałów Powstańczych. <em>„Kiedy padają do mnie pytania wczoraj, dziś, co ja sądzę o dniu 1 sierpnia, powtarzam wszystkim, że to jest dzień wspomnień o tym, co było 74 lata temu. Dla nas pamięć o tym ma ogromne znaczenie. I właśnie my, ta nasza resztka Powstańców Warszawy, kiedy się spotykamy, to o czym mamy mówić? Przede wszystkim o tych naszych kolegach. (..) Wspomina się kolegów i koleżanki, i tak my przeżywamy ten dzień 1 sierpnia – dzień wspomnień. Jesteśmy pokoleniem odchodzącym i tylko to nam właściwie zostaje na ostatnim okresie życia.”</em> – mówił Eugeniusz Tyrajski.
Po przemówieniach nastąpił wymarsz kolumny główną aleją Parku na ul.&nbsp;Puławską, a dalej do ul. Dworkowej pod Obelisk upamiętniający 119 powstańców z pułku AK &quot;Baszta&quot;, którzy zabłądzili w kanałach i wyszli na terenie zajętym przez Niemców. Oddano tu hołdu poległym powstańcom i mieszkańcom.
Na kilkanaście minut przed godziną „W” grupa pracowników i osób zaprzyjaźnionych z uczelnią udała się na róg al. Wilanowskiej, aby tam wspólnie z mieszkańcami oddać hołd powstańcom, w tym założycielowi uczelni dr. Ryszardowi Łazarskiemu – powstańcowi z Pułku Baszta.

1st place
in the ranking of Dziennik Gazeta Prawna

 

Our engagement and innovative approach have been awarded with numerous prestigious prizes or acknowledgments!

 

Join Lazarski today and #Experience education with us!

Learn more about the fields of study of the Faculty of Law and Administration

1st place
in the ranking of Rzeczpospolita daily

 

Our engagement and innovative approach have been awarded with numerous prestigious prizes or acknowledgments!

 

Join Lazarski today and #Experience education with us!

Learn more about the fields of study of the Faculty of Law and Administration