Raport po debacie studenckiej na temat „BRAIN DRAIN OR BRAIN GAIN?”

W środę 29 listopada na Uczelni Łazarskiego odbyła się otwarta debata na temat „Drenaż mózgów czy też przypływ mózgów”. Fenomen dotyczy zjawiska „skłaniania specjalistów wysokiej klasy do podejmowania pracy w krajach uprzemysłowionych przez zapewnienie im lepszych warunków ekonomicznych i nowoczesnej organizacji pracy”. Podczas blisko godzinnej debaty staraliśmy się odpowiedzieć na kilka pytań, lecz podstawowym z nich było: jak istotnym zjawiskiem jest brain drain na świecie i w Polsce.
shutterstock 527095369

Po wyjaśnieniu zakresu zjawiska, które przedstawione zostało w formie krótkiego wideoklipu, przeszliśmy do dyskusji. Zdradzony został sekret wielokrotnych sukcesów laureatów nagrody Nobla w Stanach Zjednoczonych: wiza pobytowa H1B i pozwolenie pracy dla wybitnie uzdolnionych naukowców i specjalistów zza granicy. Zastanawialiśmy się, czy taka praktyka możliwa jest do przeniesienia na grunt Polski, a jeśli tak, to w jaki sposób.
Poruszyliśmy zagadnienie darmowej państwowej edukacji dla lekarzy i inżynierów, których talenty nigdy nie są wykorzystywane w kraju, który ich wykształcił. Określiliśmy przyczyny odpływu takich talentów za granicę: lepsza płaca, warunki pracy, perspektywy rozwoju, dostęp do nowoczesnych technologii, styl życia, ale także wolność decyzji, swoboda obywatelska, poczucie bezpieczeństwa i stabilności.
Próbowaliśmy znaleźć rozwiązanie dla młodych absolwentów i specjalistów na początku swojej kariery w Polsce, ale i nie tylko. Wspomnieliśmy o zjawisku brain drain w Rosji, Niemczech, Indiach i Chinach. Zastanawialiśmy się co można zrobić, aby przekonać ich do poszukiwania pracy i budowania kariery w kraju, a nie zagranicą.
Analizowaliśmy sytuację z punktu widzenia kontraktu społecznego (zarobki obywateli oraz ich opodatkowanie na finansowanie funkcjonowania kraju, m.in. na potrzeby specjalistycznej edukacji), próbowaliśmy ocenić zjawisko odpływu rodzimych talentów przeciwstawiając chęć kariery i rozwoju jednostkowego względem powinności moralnej i patriotycznej wobec kraju ojczystego (bez większego sukcesu!).
Poddaliśmy pod dyskusję kontrowersyjny kontrakt obowiązkowej, czasowej pracy w kraju ojczystym dla absolwentów strategicznych kierunków studiów (inżynieria, medycyna) jako bardzo pożądanych specjalizacji z punktu widzenia dobra społecznego, uzasadniony jako rekompensata za darmowe wykształcenie i zdobycie lukratywnej specjalizacji.
Staraliśmy się ocenić rangę problemu brain drain: czy jest to zjawisko marginalne i naturalne, czy też początek exodusu specjalistów, który przyczyni się do poważnego zubożenia intelektualnego naszego kraju.
Debata wykazała wśród obecnych postawy zachowawcze i brak jasno sprecyzowanego poglądu na temat ewentualnego wyjazdu za granicę. Może to świadczyć o dostrzeganiu swoich szans na rozwój i godziwą płacę w Polsce, wykorzystując obecną hossę w rozwoju gospodarczym kraju, zwiększającego się zaufania wobec kraju ojczystego w ogóle, ale może też wskazywać na pewnego rodzaju kryzys wartości postrzeganych jako materialne, niechęci do poświęceń i wyrzeczeń dla kariery.
Jakiekolwiek byłyby motywacje zebranych, debata była okazją do ich wyartykułowania. Wszyscy, którzy z jakiegoś powodu nie mogli uczestniczyć w debacie, a chcieliby się wypowiedzieć, będą mieli okazję uczynić to w mniejszym gronie, na swoich zajęciach językowych. Wszystkie tematy i materiały prezentowane podczas debaty będą dostępne na zajęciach językowych prowadzonych przez lektorów w Uczelni Łazarskiego. Zapytaj swojego lektora!

1st place
in the ranking of Dziennik Gazeta Prawna

 

Our engagement and innovative approach have been awarded with numerous prestigious prizes or acknowledgments!

 

Join Lazarski today and #Experience education with us!

Learn more about the fields of study of the Faculty of Law and Administration

1st place
in the ranking of Rzeczpospolita daily

 

Our engagement and innovative approach have been awarded with numerous prestigious prizes or acknowledgments!

 

Join Lazarski today and #Experience education with us!

Learn more about the fields of study of the Faculty of Law and Administration