Konkurs odbędzie się w dniu 15 maja 2025 r. (czwartek) w sali 130. Zaczynamy o godz. 10.10.
Na czym polega Konkurs?
Istotą Konkursu Krasomówczego jest wygłoszenie mowy końcowej przed sądem karnym (art. 406 k.p.k.). Jest to końcowa wypowiedź, której adresatem jest przede wszystkim sąd, ale też pozostałe strony, jak również publiczność. Celem mowy końcowej jest zaprezentowanie przez strony i ich przedstawicieli procesowych (a także przedstawiciela społecznego) analizy i oceny dowodów oraz prezentacja własnej argumentacji i wniosków, co do rozstrzygnięcia w przedmiocie procesu.
Uczestnik konkursu wciela się w wybraną przez siebie rolę profesjonalnego reprezentanta strony (np. obrońcę, oskarżyciela publicznego, pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego albo prywatnego) i wygłasza mowę końcową zgodnie z interesem strony, albo – jeżeli wybrał rolę prokuratora – interesem publicznym.
Interesującą i dopuszczalną (a nawet pożądaną!) jest formuła wygłoszenia przeciwstawnych mów końcowych – oskarżycielskiej i obrończej, do jednego, tego samego stanu faktycznego. Taka forma udziału w konkursie wymaga jednak równego zaangażowania w przygotowania dwóch osób.
Jak mogę przygotować się do Konkursu?
Należy przede wszystkim opracować, niezbyt skomplikowany (objętość do połowy strony A4), stan faktyczny. Może on być identyczny ze sprawą, która rzeczywiście miała miejsce, mniej bądź bardziej zmodyfikowany, albo zupełnie wymyślony – ważne, by był ciekawy. To ostatnie kryterium spełniają najczęściej sprawy aktualne, głośne, bulwersujące, albo skłaniające do przemyśleń.
Nie wprowadzamy, jak prawdziwy sąd, żadnych ograniczeń odnośnie do tematyki stanu faktycznego. Można poruszyć każde zagadnienie, także te uchodzące za trudne w odbiorze społecznym.
Jak wysłać zgłoszenie?
Zgłoszenia wraz z opisem stanu faktycznego wysyłamy e-mailem do Sekretarza Konkursu – dra Jacka A. Dąbrowskiego (jacek.dabrowski@lazarski.pl). Zgłoszenie, by zostało uwzględnione, musi bezwzględnie wpłynąć do 13 maja 2025 r. (włącznie).
Czy ktoś może mi pomóc w przygotowaniach?
Oczywiście! Pomoc i konsultacje – w przyjętej wspólnie formie – zapewniają członkowie Katedry Prawa Karnego prowadzący ćwiczenia z prawa karnego i postępowania karnego. Materiały pisemne do przygotowania przemowy przesyłane są od razu po przyjęciu zgoszenia.
Czy muszę znać prawo karne i postępowanie karne na bardzo wysokim poziomie, żeby wziąć udział w Konkursie?
Nie stawiamy aż tak wysokich wymagań. Chodzi o zaprezentowanie walorów krasomówczych, a więc – najogólniej – sztuki przekonywania i umiejętności obrony własnych argumentów w uporządkowany, poprawny językowo sposób. Mowa końcowa musi być wygłoszona, co eliminuje możliwość jej przeczytania.
Dopuszczamy również formułę obrony jednego, spośród różnych poglądów prawnych na określone zagadnienie mające znaczenie dla wyniku procesu, ale decyzja w tym przedmiocie należy wyłącznie do Uczestnika
Jak przebiega Konkurs?
Od razu po rozpoczęciu i ustaleniu przez jury kolejności wystąpień, przechodzimy do rzeczy, a więc wygłoszenia mowy końcowej. Musi ona umożliwić słuchaczom zorientowanie się w stanie faktycznym.
Ocena wypowiedzi dokonywana przez jury, w myśl zasady ius est ars,
ma charakter swobodny, uwzględniający w szczególności poruszoną problematykę, poziom przygotowania i sposób argumentacji.
Serdecznie zapraszamy do udziału w Konkursie!
Członkowie Katedry Prawa Karnego
Wydziału Prawa i Administracji
Uczelni Łazarskiego w Warszawie