Wizyta studyjna sędziego śledczego Carlo Marzella i prof. Aldo Schiavello z Palermo

Konferencja na Uczelni Łazarskiego o etyce zawodu sędziego: międzynarodowa debata o niezawisłości i etosie sędziowskim
sedzia

26 marca 2025 roku na Uczelni Łazarskiego odbyła się kolejna edycja prestiżowej konferencji poświęconej etyce zawodu sędziego zatytułowana „Etyka i niezawisłość sędziowska. Aspekty etyczne i prawne”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Katedrę Prawa i Postępowania Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji, kierowaną przez prof. Anetę Łazarską – inicjatorkę konferencji.

Konferencja odbyła się przy wsparciu organizacyjnym i merytorycznym władz uczelni – Rektora prof. dr. hab. Macieja Rogalskiego, Prorektora dr. Tomasza Brauna, Dziekan Wydziału Prawa prof. dr hab. Anny Konert oraz sędziego Jerzego Stępnia. Gośćmi specjalnymi byli wybitni przedstawiciele świata prawa z Polski i zagranicy, m.in. sędzia śledczy z Prokuratury Generalnej w Palermo -  dr Carlo Marzella, prof. Aldo Schiavello z Palermo University, prof. Cettina di Salvo oraz sędzia Thomas Guddat (DPRV/ DPRV/German-Polish Association of Judges).

Wśród prelegentów znaleźli się również cenieni polscy prawnicy i akademicy, m.in. prof. Ryszard Piotrowski z Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Tomasz Barankiewicz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Podczas wystąpień i paneli dyskusyjnych debatowano nad teoretycznymi i praktycznymi aspektami niezawisłości sędziowskiej, jej konstytucyjnych gwarancji oraz rosnących zagrożeń – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych – które stają się coraz bardziej zauważalne w różnych krajach.

Uczestnicy konferencji wskazywali na konieczność pielęgnowania uniwersalnych standardów etosu sędziowskiego i prawniczego, dzieląc się doświadczeniami z różnych systemów prawnych i analizując liczne przypadki naruszeń niezawisłości.

Podsumowaniem bogatej merytorycznie dyskusji mogą być słowa prezesa Trybunału Sprawiedliwości UE Koena Lenaertsa:

„Demokracja wymaga silnych i niezależnych sądów, aby egzekwować prawo, chronić wolności jednostki i zwalczać bezkarność i korupcję. Ustrój demokratyczny i rządy prawa są ze sobą głęboko powiązane: jedno nie może istnieć bez drugiego”.

Konferencja potwierdziła, że debata nad etyką zawodową i niezawisłością sędziów pozostaje aktualna i niezwykle istotna dla prawidłowego funkcjonowania państw prawa.

 

1st place
in the ranking of Dziennik Gazeta Prawna

 

Our engagement and innovative approach have been awarded with numerous prestigious prizes or acknowledgments!

 

Join Lazarski today and #Experience education with us!

Learn more about the fields of study of the Faculty of Law and Administration

1st place
in the ranking of Rzeczpospolita daily

 

Our engagement and innovative approach have been awarded with numerous prestigious prizes or acknowledgments!

 

Join Lazarski today and #Experience education with us!

Learn more about the fields of study of the Faculty of Law and Administration