Zastosowanie technologii blockchain w bankach

Podstawowym celem banków, jak i każdego podmiotu gospodarczego, jest dążenie do maksymalizacji zysku i efektywności, którą mierzy się relacje nakład-efekt. Efektywność może być rozumiana w sensie operacyjnym i strategicznym. Efektywność w rozumieniu operacyjnym to jest lepsze wykonywanie pracy przy wykorzystaniu tej samej technologii co konkurenci wykorzystują. Natomiast efektywność w sensie strategicznym jest poszukiwaniem nowych rozwiązań, które dadzą przewagę konkurencyjną w przyszłości. Technologia blockchain umożliwia zwiększanie efektywności pracy:

  • w wymiarze operacyjnym - poprzez szybsze przetwarzanie dokumentów cyfrowych i zmniejszenie liczby niezbędnych dokumentów w wersji papierowej),
  • w wymiarze strategicznym - wytwarzając do tej pory nie istniejących produktów finansowych).

Podstawowe korzyści wdrożenia technologii blockchain w ujęciu operacyjnym to szybkość opracowania danych, większa przejrzystość i bezpieczeństwo. Zalety te osiągnięte poprzez publiczny dostęp do rejestru, brak możliwości do wykasowania dokonanej operacji, co pozwala na identyfikowanie i blokowanie niepożądanej interwencji oraz zdecentralizowany system, który zmniejsza ryzyko błędu w danych.

Jedną z usług oferowanych przez banki jest zabezpieczenie operacji kupna-sprzedaży z zagranicy za pomocą akredytywy dokumentowej. Eksporter musi opisać w tej akredytywie szczególny opis sprzedawanego towaru i wysłać akredytywę bankowi importera, co będzie podstawą do zapłaty za towar. W taki sposób eksporter jest zabezpieczony przed ryzykiem niezapłacenia, a importer - przed ryzykiem wysłania zepsutego albo błędnego towaru.

Wadami tego rozwiązania jest potrzeba wymiany papierowych dokumentów, co stwarza ryzyko błędów i wydłuża proces, oraz duża liczba pośredników, co pobudza dodatkowe koszty. Wdrożenie blockchaina może eliminować te wady, zachowując jednocześnie podstawowe zalety akredytywy. Technologia Blockchain może przyjmować te akredytywy w wersji elektronicznej po czym automatycznie uwalniać środki do zapłaty. To zmniejszyłoby ponoszone koszty, obniżyłoby ryzyko błędów i zwiększyłoby szybkość dokonywania danej operacji. Razem z tym ta transakcja byłaby zapisana w bloku, którego nie da się zmienić albo usunąć, więc operacja byłaby bezpieczna.

 

Procedura zastosowania akredytywy dokumentowej w rozliczeniu tradycyjnym oraz przy wykorzystaniu technologii blockchain

 

Źródło: D. Zimoch, Wpływ technologii blockchain na efektywność banku, "Studia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach" nr 281, 2016

 

Wdrożenie technologii blockchain niewątpliwie ma swoje zalety, natomiast też spotyka się z pewnymi barierami. Takimi jak:

  • Koszt wdrożenia tej technologii do systemu bankowego. To jest istotne, bo wartość wdrożenia jest liczona w milionach dolarów. Ale główny problem polega na tym, że nie da się dokładnie zbadać relacji nakłady-zysk.
  • Wysoki koszt energetyczny wykorzystania technologii. Wypływa to z mocy obliczeniowej w pewnych typach technologii blockchain.
  • Uwarunkowania regulacyjne. Sukces technologii będzie zależał też od tego w jaki sposób będzie ona wpierana przez regulatorów.
  • Adaptacja. Blockchain jest systemem, który łączy między sobą różne organizacje i zapewnia bezpieczeństwo ich współpracy. Cel ten będzie osiągnięty wtedy, kiedy technologia zdobędzie powszechne zaufanie i powszechnie będzie wykorzystywana.
  • Kontrola sieci. Podmioty gospodarcze, takie jak banki, i szczególnie podmioty nadzorujące obawiają się wprowadzać wspólny system, bo boją się utraty kontroli i wykonania funkcji wyłącznie punktów przetwarzania informacji. Więc pytanie kontrolowania sieci pozostaje otwartym.

Mimo wszystkich wad i problemów, zalety wdrożenia Blockchain są mocniejsze. To jest propozycja nowego podejścia do przetwarzania, analizowania i przechowywania danych. Technologia ta ma ogromny potencjał i jej sukces zależy od eliminacji poszczególnych barier i promowania jej wśród odbiorców w celu zdobycia powszechnego zaufania.

 

Oleksandr Korniienko - Uczelnia Łazarskiego

Literatura

D. Zimoch, Wpływ technologii blockchain na efektywność banku, "Studia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach" nr 281, 2016

1st place
in the ranking of Dziennik Gazeta Prawna

 

Our engagement and innovative approach have been awarded with numerous prestigious prizes or acknowledgments!

 

Join Lazarski today and #Experience education with us!

Learn more about the fields of study of the Faculty of Law and Administration

1st place
in the ranking of Rzeczpospolita daily

 

Our engagement and innovative approach have been awarded with numerous prestigious prizes or acknowledgments!

 

Join Lazarski today and #Experience education with us!

Learn more about the fields of study of the Faculty of Law and Administration