Kompleksowo o chorobach cywilizacyjnych, czyli XIV konferencja „Kardiologia Prewencyjna”

W dniach 18 - 20 listopada odbędzie się XIV Konferencja Naukowa Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego „Kardiologia Prewencyjna 2021 – wytyczne, wątpliwości, gorące tematy”. Tegoroczna Konferencja przyjmie formę organizacyjną konferencji mieszanej.
KP 2021600x400

<strong>Konferencja „Kardiologia Prewencyjna” już od wielu lat wpisuje się w kalendarz lekarzy różnych specjalności z roku na rok zyskując coraz większy prestiż nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju. Jej międzynarodowy charakter doceniany jest m.in. przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne i Światową Organizację Zdrowia, których eksperci chętnie uczestniczą w konferencji jako wykładowcy. W tym roku Komitet Naukowy konferencji zaplanował wiele ciekawych i ważnych sesji edukacyjnych i naukowych. Szczególnie wyróżniają się sesje poświęcone opiece koordynowanej oraz wytycznym postępowania w chorobach układu krążenia.</strong>
<strong>Konferencja interdyscyplinarna</strong>
Program konferencji obejmuje &nbsp;się ważne tematy związane z profilaktyką i leczeniem chorób układu krążenia oraz zdrowiem publicznym.
- W tym roku program koncentruje się na różnych aspektach profilaktyki i leczenia nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii, zespołu uzależnienia od nikotyny, otyłości, cukrzycy, a także choroby niedokrwiennej serca i niewydolności serca. W większym stopniu niż w poprzednich latach wyeksponowany został problem leczenia otyłości, ponieważ narastająca liczba pacjentów z otyłością stanowi coraz większe wyzwanie dla medyków pracujących w polskich przychodniach i oddziałach szpitalnych. Obserwowany wcześniej niekorzystny trend przyspieszył w czasie pandemii COVID-19. Naturalnie dużo uwagi poświęcimy także stylowi życia i epidemiologii chorób układu krążenia. - wymienia prof. Piotr Jankowski z komitetu organizacyjnego konferencja „Kardiologia Prewencyjna”, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii CMKP.
Coraz więcej osób przekonuje się do zalet opieki koordynowanej, dlatego ważne miejsce w programie naukowym konferencji mają sesje poświęcone tej formie opieki w polskim systemie ochrony zdrowia.
- Sukcesy programu KOS-zawał sprawiają, że do opieki koordynowanej przekonuje się coraz więcej ekspertów ochrony zdrowia oraz urzędników, dlatego po pierwsze planujemy rzetelnie przedstawić dotychczasowe wyniki opieki koordynowanej w kardiologii. - mówi prof. Jankowski. – A po drugie, planujemy dyskusje na temat innych programów opieki koordynowanej, które wdrożono w Polsce lub które planuje się wdrożyć. Być może przy projektowaniu kolejnych programów opieki koordynowanej warto wziąć pod uwagę wnioski z doświadczeń płynących z KOS-Zawał. - dodaje prof. Jankowski.
<strong>Międzynarodowe sesje</strong>
Konferencja „Kardiologia Prewencyjna” co roku gości najwybitniejszych ekspertów rangi międzynarodowej.
- Jedną z najważniejszych sesji tegorocznej konferencji będzie sesja zorganizowana wspólnie z Światową Organizacją Zdrowia. Będzie to sesja poświęcona wytycznym WHO leczenia uzależnienia od nikotyny. Weźmie w niej udział dwóch wybitnych przedstawicieli WHO: prof. Paloma Cuchi oraz prof. &nbsp;Armando Peruga. Współpraca z ekspertami WHO, szczególnie tej rangi to znakomita okazja do poruszenia wielu ważnych kwestii z zakresu przeciwdziałania skutkom palenia papierosów w Polsce. - wyjaśnia prof. Jankowski.
<strong>Połączenie z Nowym Jorkiem</strong>
Wśród licznych ciekawych i ważnych sesji bardzo interesująco zapowiada się dyskusja poświęcona profilaktyce chorób serca i naczyń u kobiet z udziałem gościa specjalnego, wybitnej ekspertki z Nowego Jorku, prof. Roxany Mehran. Uczestnicy dowiedzą się się między innymi czy podstawowe zasady profilaktyki i leczenia chorób układu krążenia powinny być inne u kobiet niż u mężczyzn oraz czy jakość opieki medycznej różni się w zależności od płci pacjenta?
<strong>Kompleksowo o zdrowiu</strong>
Prof. Agnieszka Młynarska w imieniu Komitetu Organizacyjnego zachęca różne grupy zawodowe do udziału w konferencji, ponieważ tegoroczny program jest bardzo atrakcyjny.
- Program tegorocznej konferencji jest wyjątkowo różnorodny i ciekawy. Interesująco zapowiadają się sesje poświęcone wytycznym Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, w tym wytycznym dotyczącym profilaktyki chorób serca i naczyń, hipercholesterolemii, wad serca i niewydolności serca. Nie mniej ciekawie zapowiada się sesja pro-kontra, w czasie której najwybitniejsi eksperci w swoich dziedzinach spierać się będą między innymi o zasadność szerokiej suplementacji witaminy D. Kilka sesji poświęconych będzie optymalnemu leczeniu nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, otyłości, niewydolności serca i choroby wieńcowej. Nie sposób nie wspomnieć kilku sesji poświęconych odżywianiu się, a także aktywności fizycznej. Z praktycznego punktu widzenia atrakcyjne są sesje poświęcone między innymi prewencji wtórnej po udarze mózgu&nbsp; i współpracy między neurologami i kardiologami. Jestem pewna, że każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. - zachęca prof. Młynarska, przewodnicząca Sekcji Prewencji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Ciekawie zapowiada się również sesja poświęcona kardiologii wieku podeszłego, na której eksperci przedstawiać będą najnowsze doniesienia naukowe z zakresu leczenia dyslipidemi, niewydolności serca, nadciśnienia tętniczego u osób w wieku podeszłym.
- Będziemy dyskutować między innymi o problemie wielochorobowości i jej wpływowi na efekty leczenia naszych pacjentów. – wskazuje prof. P. Jankowski
Tegoroczna konferencja trwa trzy dni i organizowana jest w systemie hybrydowym. Sesje transmitowane są jednocześnie aż w czterech kanałach. Łącznie zorganizowanych zostanie 46 sesji z udziałem ponad 130. najwybitniejszych ekspertów i najlepszych polskich wykładowców. Organizatorzy zapraszają kardiologów, internistów, specjalistów medycyny rodzinnej, a także pielęgniarki, fizjoterapeutów, psychologów i wszystkich lekarzy zajmujących się chorobami cywilizacyjnymi.
Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor <link https://izwoz.lazarski.pl/ _blank>Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia</link> oraz dziekan <link https://ckp.lazarski.pl/ _blank>Centrum Kształcenia podyplomowego</link> weźmie udział w&nbsp;sesji plenarnej<strong> Polskie programy opieki koordynowanej</strong>, która odbędzie się 19 listopada w godzinach <strong>17.30-19.00.</strong>
Więcej informacji znajduje się na stronie konferencji <link https://kardiologiaprewencyjna.eu/>www.kardiologiaprewencyjna.eu</link&…; oraz na portalu <link https://www.facebook.com/events/1357280504669748>Facebook</link>.&nbsp;

1st place
in the ranking of Dziennik Gazeta Prawna

 

Our engagement and innovative approach have been awarded with numerous prestigious prizes or acknowledgments!

 

Join Lazarski today and #Experience education with us!

Learn more about the fields of study of the Faculty of Law and Administration

1st place
in the ranking of Rzeczpospolita daily

 

Our engagement and innovative approach have been awarded with numerous prestigious prizes or acknowledgments!

 

Join Lazarski today and #Experience education with us!

Learn more about the fields of study of the Faculty of Law and Administration