Niemieckie zmiany legislacyjne odpowiedzią na szok gospodarczy wywołany pandemią COVID – 19.

25 marca 2020 r. w Republice Federalnej Niemiec przyjęto ustawę, która ma złagodzić konsekwencje pandemii COVID-19 w niemieckiej gospodarce. Zmiany wprowadzone przez niemiecki parlament dotyczą regulacji dotyczących niewypłacalności, a także wypowiedzenia umów, prawa korporacyjnego i karnego. Nowe regulacje mają przede wszystkim na celu ułatwienie kontynuacji działalności gospodarczej przedsiębiorcom, którzy mają trudności z utrzymaniem płynności finansowej oraz tym, którzy stali się niewypłacalni w wyniku pandemii COVID-19.
Przechwytywanie 01

Zmiany legislacyjne, które weszły w życie w dniu 28 marca 2020 r. dotyczą:
·&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; <strong>zawieszenia obowiązku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości</strong>
Niemieckie prawo insolwencyjne, według ogólnych zasad, przewiduje trzytygodniowy termin na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Wobec trwającej pandemii, <br /> w Niemczech zawieszono obowiązek składania wniosków o ogłoszenie &nbsp;upadłości do <br /> 30 września 2020r. Zwolnienie to ma zastosowanie tylko w przypadku gdy niewypłacalność jest konsekwencją pandemii COVID-19 oraz są szanse na kontynuowanie działalności. Zakłada się, że niewypłacalność powstała w wyniku pandemii jeżeli problemy z płynnością nie miały miejsca na dzień 31 grudnia 2019 r.
Zgodnie z niemieckim prawem korporacyjnym dyrektorzy zarządzający ponoszą osobistą odpowiedzialność za płatności dokonywane w czasie gdy przedsiębiorstwo było już niewypłacalne. Wprowadzone zmiany w związku z zawieszeniem obowiązku zgłoszenia niewypłacalności, zwalniają dyrektorów zarządzających także z odpowiedzialności za płatności dokonane w celu utrzymania lub wznowienia działalności gospodarczej lub wdrożenia działań restrukturyzacyjnych.
·&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; <strong>finansowania działań restrukturyzacyjnych</strong>
Niemiecki legislator przewidział także swego rodzaju przywileje związane z pożyczkami udzielonymi w okresie zawieszenia tj. pomiędzy 1 kwietnia 2020 r. a 30 września 2020 r. (nawet jeśli dane przedsiębiorstwo nie jest w tym czasie niewypłacalne). Zgodnie z nową regulacją zarówno spłaty dokonane przed 30 września 2023 r. jak i zabezpieczenia takich pożyczki nie będą podlegały przepisom o bezskuteczności czynności prawnych dłużnika w razie ogłoszenia jego upadłości. To samo dotyczy spłat pożyczek udzielonych przez akcjonariuszy (nie dotyczy to jednak zabezpieczeń pożyczek udzielonych przez akcjonariuszy).
Zgodnie z dotychczasowymi zasadami określonymi w prawie niemieckim, podmiot udzielający pożyczki mógł zostać pociągnięty do odpowiedzialności odszkodowawczej <br /> (a nawet ponieść odpowiedzialność karną), jeżeli udzielane finansowanie było niewystarczające do osiągnięcia celu restrukturyzacji a jedynie opóźniało złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości co z kolei przedkładało się na korzyść dla pożyczkodawcy ale było niekorzystne dla wierzycieli dłużnika.
Wprowadzone zmiany ograniczają odpowiedzialność podmiotów udzielających finansowania, stanowiąc iż wszelkie nowe pożyczki i udzielone na ich rzecz zabezpieczenia nie będą mogły być poczytywane jako działania mające na celu opóźnienie złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, lecz pomoc w przetrwaniu trudnej sytuacji gospodarczej.
·&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; <strong>rozwiązania dotyczące konsumentów i małych przedsiębiorstw</strong>
Konsumenci i małe przedsiębiorstwa mają prawo niewykonywania umów lub płatności, jeżeli ich niezdolność do wywiązania się z zobowiązań umownych została spowodowana pandemią COVID-19. Nowe uprawnienie dotyczy umów konsumenckich zawartych przed 1 kwietnia 2020 r., których konsument nie może wykonać w okresie od 1 kwietnia 2020 r. do 30 czerwca 2020 r.
Powyższe dotyczy także małych przedsiębiorstw. Jeżeli mały przedsiębiorca nie jest w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań wynikających z umowy zasadniczej zawartej przed 8 marca 2020 r., nie zagrażając bieżącej rentowności swojej działalności gospodarczej, może odmówić jej wykonania. W przypadku gdyby niewykonanie umowy miało spowodować nieuzasadnione obciążenie drugiej strony, dłużnik powinien ją rozwiązać.
Prawo niewykonania zobowiązań umownych nie dotyczy &nbsp;umów leasingu, kredytu <br /> oraz umów o pracę. W zakresie umów kredytu, spłata odsetek od udzielonego finansowania, należnych za okres od 1 kwietnia 2020 r. do 30 czerwca 2020r. może ulec odroczeniu na okres trzech miesięcy. Możliwość ta dotyczy umów o kredyt konsumencki zawartych przed 15 marca 2020 r.
Zgodnie z wprowadzonymi zmianami, wypowiedzenie przez kredytodawcę umów <br /> o kredyt konsumencki z powodu niedotrzymania warunków płatności lub z powodu pogorszenia się sytuacji finansowej lub wartości zabezpieczenia kredytobiorcy jest niedozwolone.
W celu zniwelowania skutków pandemii COVID – 19, Niemiecki Rząd Federalny powołał Fundusz Stabilizacji Gospodarczej. Instytucja ta będzie koncentrowała swoje działania na ustabilizowaniu sytuacji dużych przedsiębiorstw, &nbsp;których istnienie ma istotne znaczenie dla gospodarki w Niemczech oraz rynku pracy.

&nbsp;<em>- opracowała Diana Dudek</em>

1st place
in the ranking of Dziennik Gazeta Prawna

 

Our engagement and innovative approach have been awarded with numerous prestigious prizes or acknowledgments!

 

Join Lazarski today and #Experience education with us!

Learn more about the fields of study of the Faculty of Law and Administration

1st place
in the ranking of Rzeczpospolita daily

 

Our engagement and innovative approach have been awarded with numerous prestigious prizes or acknowledgments!

 

Join Lazarski today and #Experience education with us!

Learn more about the fields of study of the Faculty of Law and Administration