Raport po debacie w języku angielskim "Czy powinno się współpracować z krajami, które łamią prawa człowieka?"

11 grudnia 2018 r. odbyła się debata studencka na temat ”czy powinniśmy współpracować z krajami, które łamią prawa człowieka?” Temat i data nieprzypadkowe, gdyż 10 grudnia 1948 r. czyli niemalże dokładnie co do dnia 70 lat temu, podpisana została Powszechna deklaracja praw człowieka ONZ. Wyjaśniliśmy, czym są podstawowe prawa człowieka i co oznaczają dla jednostek jak i całych społeczeństw.
DSC00838

Zapytaliśmy, co przez 70 lat osiągnięto w tej dziedzinie, a co należy jeszcze poprawić. Z konsternacją stwierdziliśmy, że prawa człowieka są wciąż łamane i naruszane w wielu krajach na całym świecie. Oprócz niechlubnych przykładów krajów takich jak Korea Północna, okazuje się że wiele państw uznanych za „cywilizowane” i rozwinięte, winne są łamania praw człowieka w podobnym stylu: stosowane są tortury, przeprowadzanie są niesprawiedliwe procesy sądowe, wolność słowa jest ograniczona, prawa kobiet są ograniczone, prasa i media w ogóle podlegają kontroli, zaś dysydenci siłą są uciszani w takich krajach jak Arabia Saudyjska, Rosja, Syria, Irak, Chiny, Egipt, Izrael, a nawet USA.
Poddaliśmy zatem dyskusji kwestię, czy powinno się z takimi krajami współpracować, czy też należałoby je izolować na arenie międzynarodowej, zarówno gospodarczo jak i politycznie i bojkotować kulturowo w celu wymuszenia zmian i egzekwowania powszechnie uznanych i akceptowanych praw człowieka.
Podczas debaty wypunktowano najbardziej medialnie nagłośnione przypadki krajów i wydarzeń znanych z nieprzestrzegania praw człowieka.
Podano budzące niepokój zmiany w polityce USA: niekonstytucyjne metody administracji Prezydenta Donalda Trumpa godzące w prawa mniejszości narodowych i religijnych; wystąpienie USA z <link https://www.lazarski.pl/></link>Rady Praw Człowieka ONZ; przypadek więzienia Guantanamo Bay.
Skrytykowano coraz bardziej autorytarną politykę Prezydenta Rosji Władimira Putina wobec Ukrainy i wobec swoich własnych obywateli. Kontrowersje wzbudziły decyzje wobec społeczności LGBT, działania podejmowane przez rząd wobec dziennikarzy opozycyjnych oraz przejmowanie kontroli nad wolnym internetem.
Starano się zachować realne i trzeźwe spojrzenie na globalne powiązania polityki międzynarodowej. Argumenty przemawiające „ZA” współpracą wskazywały na konieczność wymiany gospodarczej w świecie nieustannie powiązanym wzajemnymi zależnościami politycznymi i biznesowymi. Wielu wydaje się wręcz nie do pomyślenia, aby izolować kraj, który dostarcza bazowych surowców całemu światu – nawet za cenę przymknięcia oczu na nieprawości w sposobie zarządzania gospodarką i nieetycznymi metodami polityki wewnętrznej. (Padły przykłady Rosji i Arabii Saudyjskiej.)
Argumenty przemawiające „PRZECIWKO” współpracy przekonywały, że możliwe jest wywarcie presji poprzez zjednoczony front współpracy międzynarodowej (podano przykład obalenia polityki apartheidu w Republice Południowej Afryki oraz pierwsze oznaki poprawy sytuacji kobiet w Arabii Saudyjskiej.) Wspomniano o odnotowanych przypadkach zakazu zawierania umów gospodarczych z krajami, które łamią prawa człowieka przez pojedyncze miasta w Belgii i Niemczech jako dowód na skuteczność odważnej i świadomej polityki opartej na etycznych i moralnych podstawach.
<em>Czy powinno się zatem współpracować z krajami, które łamią prawa człowieka?</em><strong></strong>
Nie potrafiliśmy jednoznacznie odpowiedzieć na tak złożone pytanie. Nie wydało się praktycznym potępienie krajów zajmujących przywódcze role w świecie, nawet za cenę moralnego kompromisu dającego przyzwolenie na ich nieetyczne praktyki. Niemniej jednak, wskazano na konieczność kontroli i wywierania presji na rządy i przywódców, którzy z czasem będą zmuszeni do zmiany swego stanowiska. Podkreślono konieczność zaangażowania się obywateli w działalność społeczną i polityczną i wywieranie presji na swoich przedstawicieli na szczeblu lokalnym i krajowym, aby Ci z kolei wskazywali na problem na szerszej arenie międzynarodowej.

&nbsp;<span id="1545124139996S" data-htmlarea-bookmark="true">&nbsp;</span>

1st place
in the ranking of Dziennik Gazeta Prawna

 

Our engagement and innovative approach have been awarded with numerous prestigious prizes or acknowledgments!

 

Join Lazarski today and #Experience education with us!

Learn more about the fields of study of the Faculty of Law and Administration

1st place
in the ranking of Rzeczpospolita daily

 

Our engagement and innovative approach have been awarded with numerous prestigious prizes or acknowledgments!

 

Join Lazarski today and #Experience education with us!

Learn more about the fields of study of the Faculty of Law and Administration