Ogólnopolskie eliminacje konkursu Jessup w Łazarskim

Jessup to największy oraz najstarszy konkurs typu "moot court", który cieszy się ogromnym prestiżem w środowiskach uniwersyteckich oraz prawniczych. Skierowany jest do studentów prawa i polega na symulacji rozprawy sądowej przed MTS.
Ogólnopolskie eliminacje konkursu Jessup w Łazarskim

Uczelnia Łazarskiego jest gospodarzem rundy krajowej międzynarodowego konkursu "The Phillip C. Jessup International Moot Court Competition", który odbędzie się w dniach 10-11 lutego 2015 r.
W dwudniowych eliminacjach wezmą udział cztery drużyny uniwersyteckie. Zwycięzcy będą na początku kwietnia reprezentować Polskę w rundzie międzynarodowej w Waszyngtonie, w której zmierzą się zespoły z ponad 50 państw.
"The Phillip C. Jessup International Moot Court Competition"to największy oraz najstarszy konkurs typu "moot court", który cieszy się ogromnym prestiżem w środowiskach uniwersyteckich oraz prawniczych. Skierowany jest do studentów prawa i polega na symulacji rozprawy sądowej przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości. W tym roku tematem przewodnim konkursu będzie aneksja państwa.
- Uczelnia Łazarskiego już po raz drugi jest współorganizatorem Jessupu w Polsce. Zmagania drużyn akademickich zostaną ocenione przez dwudziestu siedmiu sędziów, wśród których są profesorowie i przedstawiciele praktyki z całej Polski - mówi dr Magdalena Głogowska, koordynator konkursu na szczeblu krajowym, wykładowca Uczelni Łazarskiego. 
- Jessup jest świetną inicjatywą. To dla nas ogromny zaszczyt, że możemy po raz kolejny gościć na naszej Uczelni uczestników, a tym samym wspierać ich w przygotowaniach do 56. edycji międzynarodowego konkursu - zaznacza dr Magdalena Głogowska.
Wiedza i praktyczne umiejętności
W konkursie studenci wcielają się w rolę pełnomocników dwóch fikcyjnych państw, prowadzących proces przed Międzynarodowym Trybunałem. Drużyny występują w charakterze obu stron postępowania, zarówno pozwanego, jak i powoda. Przygotowują pisma procesowe, a następnie prezentują swoje argumenty podczas symulacji rozpraw sądowych.
- Przygotowanie wymaga od uczestników bardzo dużego nakładu pracy. Wykorzystania nie tylko aktów prawnych, ale także bogatego orzecznictwa z narodowych trybunałów oraz specjalistycznej literatury - tłumaczy dr Magdalena Głogowska. - W Jessupie studenci zdobywają szerokie doświadczenie, które z pewnością będzie miało wpływ na rozwój ich kariery i może pomóc im zostać w przyszłości międzynarodowymi prawnikami - podkreśla.
Szansa na zdobycie unikalnego doświadczenia
Jessup to niepowtarzalna okazja dla każdego z uczestników, by już w czasie studiów spróbować swoich sił w roli pełnomocnika w sporze. Młodzi prawnicy muszą wykazać się doskonałą znajomością prawa międzynarodowego, umiejętnością obrony przedstawionych argumentów przed sądem, a także perfekcyjną znajomością języka angielskiego.
- Udział w konkursie wymaga gruntownej znajomości zagadnień merytorycznych związanych ze sporem, jak również opanowania umiejętności prezentowania swojego stanowiska oraz poznania zasad występowania przed sądem. Dzięki temu studenci uczestniczący w konkursie mogą zdobyć nie tylko wiedzę w zakresie prawa międzynarodowego, lecz także pierwsze, cenne doświadczenia na sali sądowej - mówi mec. Paweł Pietkiewicz, partner zarządzający White & Case w Warszawie i kierujący praktyką rozwiązywania sporów.
Mecenas Paweł Pietkiewicz zauważa, że konkurs umożliwia również studentom poznanie specyfiki pracy w zespole, trudności koordynowania pracy wielu osób oraz ciężaru odpowiedzialności za wynik całej drużyny. - Udział w konkursie pozwala na kontakt z uczestnikami i sędziami z całego świata oraz wymianę doświadczeń i poglądów, nie tylko w zakresie problemu konkursowego. "Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition" stanowi znakomity wstęp do kariery zawodowej dla każdego młodego prawnika - podsumowuje wydarzenie partner zarządzający White & Case.
Sponsorami polskiej edycji konkursu są kancelarie&nbsp;<link http://www.whitecase.com/ _blank>White &amp; Case</link>,&nbsp;<link http://www.cliffordchance.com/home.html _blank>Clifford Chance</link>&nbsp;oraz&nbsp;<link http://www.wolterskluwer.pl/ _blank>Wolters Kluwer</link>.&nbsp;
Patronat medialny nad konkursem sprawują&nbsp;<link http://www.gazetaprawna.pl/ _blank>Dziennik Gazeta Prawna</link>,&nbsp;<link http://www.prawnik.pl/ _blank>Prawnik.pl</link>,&nbsp;<link http://podajdalej.info.pl/ _blank>PODAJ DALEJ</link>&nbsp;i&nbsp;<link http://radiokampus.waw.pl/ _blank>Radio Kampus</link>.
Więcej informacji:
dr Magdalena Głogowska, koordynator konkursu na szczeblu krajowym, wykładowca Uczelni Łazarskiego, tel. 695 657 505, e-mail:&nbsp;<link magdalena.glogowska@lazarski.pl>magdalena.glogowska@lazarski.pl</link>

Dlaczego Łazarski?

Jesteśmy ośrodkiem naukowo dydaktycznym, który umiejętnie łączy innowacyjne standardy edukacji z tradycyjnymi celami kształcenia.

Budujemy społeczność opartą na zdobywaniu wiedzy od najznakomitszych mistrzów. Grono naszych wykładowców to wybitni eksperci w dziedzinie ekonomii, polityki, lotnictwa i prawa!

  • Uczelnia Łazarskiego jest w czołówce najlepszych uczelni niepublicznych w Polsce: w tegorocznym rankingu Perspektyw zajęliśmy 4 miejsce wśród uczeni niepublicznych
  • mamy uprawnienia do nadawania stopnia doktora oraz doktora habilitowanego na wszystkich wydziałach
  • jesteśmy silną marką, która od ponad 30 lat z sukcesem konkuruje na polskim rynku szkolnictwa wyższego wyznaczając trendy profesjonalnej edukacji 

Studiuj i ucz się od najlepszych!

Łazarski w czołówce Uczelni wyższych!

  • Wydział Prawa i Administracji zajął I miejsce w XVII Rankingu Wydziałów Prawa „Dziennika Gazeta Prawna” (2023 r.) 
  • jesteśmy liderem w kategorii edukacja biznesu w badaniu Marka Godna Zaufania, przeprowadzonym przez wydawcę miesięcznika My Company Polska oraz instytut badawczy Kantar Polska
  • jesteśmy na 4. miejscu wśród niepublicznych uczelni w Polsce wg prestiżowego rankingu Perspektyw!
  • wysoki poziom kierunku lekarskiego został powtórnie pozytywnie oceniony przez Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej uchwałą nr 838/2023 z dn. 18 września 2023 r.

Wyróżnienia i nagrody wiele mówią o jakości edukacji, jaką świadczymy!