dr Ryszard Łazarski

dr Ryszard Łazarski

Doktor Ryszard Łazarski patron naszej uczelni, był Założycielem i pierwszym Rektorem Uczelni Łazarskiego.

Urodził się 20 września 1926 r. w Warszawie, w rodzinie kultywującej tradycje walki o niepodległość oraz pracy dla Ojczyzny. Wychowany w patriotycznej atmosferze. Za swój obowiązek uważał przystąpienie do działalności konspiracyjnej w latach okupacji hitlerowskiej.

Ryszard Łazarski ps. "Ryś", "Faryła", strzelec, porucznik ur. 20.09.1926 r., zm. 8.04.2000 r.

Uczestnik Powstania Warszawskiego, Żołnierz Armii Krajowej Pułku "Baszta", w listopadzie 1943 roku zaprzysiężony w 1. sekcji IV drużyny, 1. plutonu kompania B2.

Od złożenia przysięgi do wybuchu Powstania przechodził przeszkolenie wojskowe razem z 1. sekcją IV drużyny. Szkolenie odbywało się w jego mieszkaniu oraz w parkach i w okolicach podwarszawskich (nauka o broni, musztra, początki wyszkolenia strzeleckiego, taktyka i walki w mieście).

1 sierpnia został wydany rozkaz zbiórki na ul. Madalińskiego w pełnym uzbrojeniu. Pluton zebrał się w pełnym, 62 osobowym, składzie. Stąd z tym oddziałem "Ryś" wyruszył do walki. Zgodnie z rozkazem jako żołnierz plutonu wziął udział w ataku na Szkołę Rękodzielniczą (róg ul. Kazimierzowskiej i ul. Narbutta). Po całonocnej walce pluton wycofał się, następnie otrzymał rozkaz zdobycia szkoły przy ul. Woronicza. Po jej zdobyciu, wraz ze zdziesiątkowanym plutonem, przedarł się w kierunku Fortu Mokotowskiego. Tutaj pluton, w składzie którego był Ryszard Łazarski, został ostrzelany przez oddziały niemieckie i właściwie przestał istnieć. Rannego "Rysia" łączniczka "Jaga" zaprowadziła na ul. Puławską 132. Następnie resztki plutonu, w połączeniu z drugim, zajęły pozycję przy ul. Różanej.

27.09.1944 r. kompania B2 otrzymała rozkaz wejścia do kanałów na rogu ul. Bałuckiego i ul. Odolańskiej. Ryszard Łazarski szedł kanałem, wysokim na ok. 90cm (w tym 1/3 zajmowały wyschnięte nieczystości) do ul. Puławskiej, do czasu wrzucenia przez Niemców karbidu, który spowodował odwrót. Wraz z innymi powstańcami wyszedł z kanału i wrócił na ul. Bałuckiego róg Odolańskiej, gdzie czekali na nich Niemcy. Popędzili Powstańców do rogu ulicy Kazimierzowskiej i Różanej. Kazano im zdjąć buty i koszule, stanąć twarzą do płotu i położyć na nim ręce. Za powstańcami ustawili karabiny maszynowe skierowane w ich plecy. W ostatniej chwili nadszedł starszy rangą Niemiec, który powiedział: "To nie są bandyci, to są jeńcy".

Przetransportowano jeńców do Pruszkowa, skąd "Rysia" wraz z innymi Powstańcami przewieziono w bydlęcych wagonach do Sochaczewa, a następnie w podobnych wagonach do Stalagu XB w Sandbostel (nr jeniecki 221974). W listopadzie 1945 r. pierwszym transportem wrócił do Polski, gdzie kontynuował swoją edukację - ukończył Politechnikę Warszawską i Uniwersytet Warszawski.

W 1957 r. powstało Państwowe Studium Stenotypii i Języków Obcych, w którym Ryszard Łazarski był wieloletnim Dyrektorem. Następnie w 1991 roku, założył First Business College - Prywatne Policealne Studium Handlowe. W 1993 r. założył i był pierwszym Rektorem Uczelni Łazarskiego, która wcześniej nosiła nazwę Wyższej Szkoły Handlu i Prawa.