5 grudnia 2012, w ramach organizowanych cyklicznie w Uczelni Łazarskiego Dni Narodowych, odbył się Dzień Polski.

Tematem tegorocznej uroczystości była „Polska w czasach PRL”. Obchody Dnia Polskiego rozpoczął, bogato ilustrowany multimedialnie, wykład pani Jagny Kofty z DSH. Prelegentka zapoznała słuchaczy z powojennymi  losami  Polski od czasów stalinowskich po „okrągły stół”, wprowadzając tym samym w historyczny klimat tamtej epoki. Potem łatwiej było zrozumieć, skąd się brały i na czym polegały trudy codziennego życia w Polsce Ludowej – powszechne „załatwianie” i ciągłe czekanie, brak paszportu, deficyty towarów oraz polskie próby radzenia sobie z każdą sytuacją. 

Nie zabrakło też wspomnienia o super bohaterze tamtych czasów – kapitanie Żbiku i komiksie pod tym samym tytułem.

Atmosferę PRL można było usłyszeć i odczuć, słuchając  piosenek, z których unosiła się zarówno euforia czasów powojennych, jak i bunt oraz marzenie o wolności. Przy akompaniamencie gitary studenci mieli okazję nauczyć się pieśni J. Kaczmarskiego pt. „Mury”.

A na koniec spróbowali swoich sił w konkursie wiedzy o czasach PRL. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali w nagrodę statuetki Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Uroczystości towarzyszyła wystawa rysunków satyrycznych Andrzeja Krauzego pt. „ Gdy rozum śpi..” oraz gazetka ścienna ze zdjęciami i plakatami przedstawiających realia czasów PRL. Przez cały czas trwania uroczystości w uczelni odbywały się projekcje kronik filmowych z lat 60. i 70.