Każdego roku organizujemy projekty, które pozwalają naszym studentom w czasie roku akademickiego poznać kultury obcych krajów i zachęcić ich do nauki języków. W wakacje zaś dzieci z okolicy mogą uczestniczyć w darmowych kursach językowych.

Studium języków obcych - Projekty

Cafe SJO - porozmawiajmy ze sobą

Cafe SJO to cykl spotkań ze studentami i lektorami w kawiarence online, które służą integracji w okresie pandemii i równocześnie dają możliwość wypowiedzenia się w obcym języku. Spotkania odbywają się w wybrane czwartki o godzinie 19:00 w aplikacji MS Teams w zespole po adresem https://bit.ly/33Nx9a4. Rozmawiamy na zmianę w nauczanych przez nas językach: angielskim, francuskim, niemieckim, polskim i rosyjskim. Co tydzień poruszamy inny temat, zapowiadany wcześniej na fanpage'u SJO oraz w aktualnościach na stronie www.

 

Kawiarenki w roku 2020/2021

Co wiecie o Niemcach i Niemczech, a czego jeszcze chcielibyście się dowiedzieć? - spotkanie w języku niemieckim

Boże Narodzenie czy Nowy Rok? Świętowanie na Ukrainie - spotkanie w języku rosyjskim

Dlaczego francuski jest sexy?- spotkanie w języku francuskim i polskim

Jesteś tym, co jesz - spotkanie w języku angielskim

Magiczny Zanzibar - spotkanie w języku angielskim

Łotwa, jakiej nie znacie - spotkanie w języku rosyjskim

Jak dogonić swoje marzenia? - spotkanie w języku angielskim

Jak rozpocząć swoją przygodę z muzyką? - spotkanie w języku angielskim

Spotkanie z kinem francuskim - spotkanie w języku francuskim

Zabawy wokół niemieckich przysłów - spotkanie w języku niemieckim

Cesarzowa Sisi – mity i prawda - spotkanie w języku niemieckim

Cafe SJO – Special Edition: Polska jest cool? - spotkanie w języku rosyjskim

Co nas łączy, a co różni – Polska i Ameryka Łacińska - spotkanie w języku polskim

Projekt Studium Język Obcych „Cafe SJO – porozmawiajmy ze sobą” otrzymał wyróżnienie European Language Label jako dobra praktyka edukacyjna. Dziękujemy wszystkim lektorom, studentom i kursantom za jego współtworzenie i aktywne uczestniczenie w spotkaniach.

Mediacje

Mediacje to projekt, który udowadnia, że nawet w okresie pandemii i nauczania online Studium Języków Obcych Uczelni Łazarskiego dba o to, żeby zapewniać studentom ciekawe możliwości wyrażania swoich opinii, rozwijania kompetencji miękkich i używania języka w praktyce. W ramach mediacji dwie strony sporu dążą do wypracowania kompromisowego rozwiązania.

Pierwsze mediacje odbyły się pod koniec 2020 roku, cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że SJO zorganizowało dwie sesje30.11 i 14.12: Łamanie praw pracowniczych: spojrzenie na problem z punktu widzenia pracownika i pracodawcy

28 maja 2021 r. odbyła się kolejna sesja mediacji online na platformie MS TEAMS. Zajmowaliśmy się palącymi kwestiami naruszenia umowy o pracę (rzekomego naruszenia umowy), między pracownikami a pracodawcami hipotetycznej sieci sklepów wielkopowierzchniowych: Przypadki naruszenia zasad umowy o pracę.

5 maja 2022 r. zmierzyliśmy się z kolejnym problemem naruszania warunków pracy. Czy pracodawca może zmuszać pracowników do nadgodzin? Czy pracownik może ich odmówić? Na mediację pomiędzy pracownikami a dyrekcją sieci supermarketów B.I.N.G.O. Tym razem na mediacje zapraszał nasz lektor, Tomasz Pracki.

Debaty oxfordzkie

Cykl debat w stylu oxfordzkim dedykowanych studentom prawa oraz ekonomii. W ich trakcie dwie drużyny mierzą się w pojedynku na argumenty, a publiczność ocenia, która strona ich przekonała.

Dotychczas odbyły się następujące debaty:

3.12.2019 Technologia rozpoznawania rysów twarzy (FRT): droga do świetlanej przyszłości czy społeczeństwa totalnej inwigilacji?

11.12.2020 Czy koronawirus wywiera pozytywny czy negatywny wpływ na jakość naszego życia?

25.04.2021 Czy koronawirus wywiera pozytywny czy negatywny wpływ na jakość naszego życia? Czy zmienia sposób, w jaki postrzegamy wolność osobistą? Czy restrykcje wprowadzane przez rządy wielu krajów naruszają nasze prawa?

27.04.2021 Czy koronawirus wywiera pozytywny czy negatywny wpływ na jakość zajęć w trybie zdalnym? Czy zajęcia online powinny być utrzymane gdy pandemia się już skończy?

12.05.2021 Pierwszy Okrągły Stół Uczelni Łazarskiego

Podsumowanie kwietniowych debat oraz Okrągłego Stołu: tutaj.

27.11.2021 Debata o nowej metodzie kontroli w świecie rozrywki online

29.11.2021 Czy należy pozwolić emigrantom koczującym przy granicy polsko-białoruskiej na wjazd na terytorium Polski?

01.12.2021 Czy zgoda na osiedlenie się w Polsce tysięcy emigrantów miałaby pozytywne skutki dla polskiej gospodarki?

Podsumowanie debat z 29.11.2021 i 1.12.2021: tutaj.

15.01.2022 Kryzys imigracyjny na granicy polsko-białoruskiej

12.04.2022 Debata: 500+ powinno być wsparciem tylko dla rodzin pracujących

11.05.2022 Drugi Okrągły Stół Medyczny: Czy lekarze powinni wspierać kobiety decydujące się na późne macierzyństwo i pomagać im, pomimo zagrożenia zdrowia i wysokich kosztów społecznych?

6.12.2022 Czy poprawność polityczna wywiera negatywny wpływ na wolność słowa?

10.12.2022 Komu potrzebne jest metawersum Marka Zuckerberga?

12.12.2022 Czy wolność słowa podlega dyskusji?

17.12.2022 Czy wolność słowa ma granice?

Podsumowanie debat z 6 i 12.12.2022 można zobaczyć tutaj.

22.04.2023 Czy wykroczenia powinny być karane w proporcji do osiąganych dochodów?

26.04.2023 Kontrowersje wokół małżeństw jednopłciowych

10.05.2023 Trzeci Okrągły Stół Medyczny: Czy klauzula sumienia powinna być dopuszczona przez prawo w przypadku profesji medycznych?

Konkurs biznesowy w formule case  study  został pomyślany jako sposób na budowanie postaw przedsiębiorczości wśród studentów, doskonalenia języka angielskiego, rozwój  kompetencji miękkich takich jak umiejętność  współpracy w zespole, umiejętności interpersonalne i komunikacyjne.

Konkursu przeznaczony jest dla studentów grup lektoratowych z języków angielskiego oraz polskiego na poziomach B1 i B2 na Wydziale Ekonomii. Zadaniem uczestników jest przygotowanie analizy przypadku (case study) w oparciu o wybraną przez siebie istniejącą firmę i jej autentyczny problem/wyzwanie. W finale konkursu jury ocenia przygotowanie merytoryczne, umiejętności prezentowania oraz innowacyjność proponowanych rozwiązań. 

Regulamin w całości na stronie poszczególnych edycji.

Relacja z pierwszego finału jest TUTAJ.

Relacja z drugiej edycji projektu znajduje się TUTAJ.

Relacja z trzeciej edycji znajduje się TUTAJ.

Projekt „Dni Językowe” ma na celu promocję języków obcych, pokazanie korzyści płynących z wielojęzyczności, zwiększenie motywacji do nauki języków oraz zintegrowanie środowiska studenckiego. Projekt łączy w sobie elementy nauki i zabawy. Podczas wydarzenia studenci mają okazję zaprezentować również swoje pozajęzykowe umiejętności (taneczne, sportowe, iluzjonistyczne), ale umiejętności niepozbawione kontekstu językowego.

Przykładowe działania w tej sferze to: lekcje pokazowe, warsztaty językowe, prezentacje multimedialne, projekty językowe (np. „Wieża Babel”) turnieje, quizy, konkursy, happeningi, koncerty w różnych językach, gry i zabawy językowe.

Dzień Języków to także okazja do poznania oferty kursów językowych SJO oraz wygrania licznych nagród i zniżek na kursy. Studenci mogą porozmawiać z lektorami różnych języków, zdiagnozować swój poziom znajomości języka, sprecyzować swoje oczekiwania wobec kursu, tak, byśmy „uszyli mu go na miarę”.

Są to zawsze dni pełne atrakcji, niespodzianek i humoru.

Dzień Języków 13 października 2022 - "Wyceluj w język!"

Dzień Języków 4 marca 2020 - "Skuś się na język"

Dzień Języków 16 października 2019 - "Z językami dookoła świata"

Dzień Języków 6 marca 2019 - "Drugie rządzą"

Zielony Dzień Języków 24 października 2018 - "Gramy w zielone"

Dzień Języków 7 marca 2018 -  "Języki od Kuchni - odsłona azjatycka"

Dzień Języków 18 października 2017 - "Włącz Język w CV!"

Relację z Dnia Języków Obcych "Trzeba kochać języki" 8 marca 2017 zamieszczamy tutaj.

Zobacz jak promowaliśmy naukę języków podczas Dnia Języków "Podróżuj z Językami" 19 października 2016 tutaj.

Relacja z Dnia Językowego "Język Cię Uskrzydli" 9 marca 2016 znajduje się tutaj.

Relacja z Dnia Języków "Język i Sport" 14 października 2015 jest tutaj.

Dni Narodowe w Uczelni Łazarskiego

Studium Języków Obcych Uczelni Łazarskiego stawia sobie za cel nie tylko zapewnienie dobrego przygotowania językowego studentów, dostarczenie im wiedzy i umiejętności językowych, ale również uczestniczenie w wielokulturowej edukacji oraz przygotowanie do aktywności w środowisku międzynarodowym.

Działania SJO na rzecz umiędzynaradawianiu Uczelni to:

  • promocja krajów, z których pochodzą studenci
  • poznawanie i świadomość innych kultur
  • popularyzacja języków obcych
  • integracja studentów zagranicznych

Od 2010 r. Studium zorganizowało ponad 30 eventów tzw. Dni Narodowych. Ich organizatorami byli studenci zagraniczni, ich znajomi, a nawet całe rodziny. Do wspólnych działań zapraszaliśmy także przedstawicieli ambasad, ośrodków kultury, studentów innych uczelni oraz tzw. „ciekawych ludzi” związanych z danym krajem (blogerzy, podróżnicy, badacze kultury). Jako wolontariuszy do projektów angażowaliśmy również studentów polskich. Wypracowaliśmy ciekawą formułę tego wydarzenia. Składały się na nią: slajdowiska/krótkie filmy o danym kraju, prezentacje ciekawych zwyczajów (często „na żywo”), pokazy tańców narodowych, występy muzyczne, wystawy fotograficzne, malarskie, stoiska z regionalnymi produktami, warsztaty rękodzielnicze, warsztaty kulinarne, pokazy sportów narodowych, mini lekcje danego języka, konkursy, gry i zabawy narodowe. Często studenci sami kręcili zabawne filmiki, pokazujące różnice kulturowe.  Każde wydarzenie kończyło się degustacją flagowych dla danej kuchni potraw. Potrawy najczęściej były przygotowane przez studentów. Przy posiłku był czas na zadawanie pytań i integrację. Zwyczajowy czas trwania wydarzenia to 4 godziny. Z każdego wydarzenia zamieszczaliśmy relację na stronie internetowej oraz fotorelację na Facebooku. Odbyły się: Dzień Chiński, Turecki, Ukraiński, Rosyjski, Białoruski, Indyjski, Gruziński, Kazachstański, Wietnamski Afgański, Afrykański, Włoski, Węgierski, Hiszpański, Niemiecki, Francuski, Azerbejdżański, Bułgarski, Kolumbijski, Skandynawski Multi-Culti, Dzień Wielojęzyczności, Rumuński. Regularnie na początku października organizujemy Dzień Języków Obcych.

Wydarzenia pozwoliły rozbudzić ciekawość studentów, poszerzyć ich wiedzę na temat wielokulturowości oraz nauczyły zrozumienia, tolerancji, szacunku dla innych kultur i narodów. Były też okazją do wspólnego przeżywania radości, co z pewnością pozwoliło naszym gościom z zagranicy poczuć się u nas dobrze.

We wrześniu 2016 roku Studium Języków Obcych zostało laureatem prestiżowego konkursu European Language Label organizowanego przez Komisję Europejską, ministerstwa edukacji i agencje narodowe programu Erasmus+. Nasz projekt "Zrozumieć inną kulturę - Dni Narodowe w Łazarskim" został nagrodzony w priorytecie "Społeczeństwo przyjazne językom". Relację z wręczenia nagrody zamieszczamy TUTAJ. Więcej informacji o konkursie ELL znajduje się TUTAJ.

W trakcie roku akademickiego Studium Języków Obcych stwarza studentom Łazarskiego duże możliwości udziału w swoich najatrakcyjniejszych projektach:

  1. „Wakacje dla Dzieci z Sąsiedztwa” – projekt edukacyjno–społecznościowy, polegający na nauczaniu języka angielskiego dzieci z okolicznych blokowisk przez trzy wakacyjne tygodnie. Projekt w roku 2015 otrzymał prestiżowy certyfikat jakości w edukacji językowej ELL za innowacyjność i kreatywność w nauczaniu języków obcych. 

    W projekcie możesz być: lektorem, asystentem lektora, animatorem zabaw dla dzieci, instruktorem sportowym, prowadzącym warsztaty ekologiczne, trenerem tańca, nauczycielem podstaw prawa.  

    Praca na zasadzie wolontariatu lub praktyk. Świetne doświadczenie, przyjemność i radość  z pracy gwarantowane. Możesz dostać zaświadczenie o odbytym wolontariacie – z pewnością będzie silną pozycją w Twoim CV.
  2. „Dni Narodowe” – projekt kulturowy polegający na bliższym poznawaniu krajów pochodzenia naszych studentów. Pokazujemy miejsca niezwykłe, promujemy wielokulturowość, kusimy kuchniami narodowymi, poznajemy zwyczaje i tradycje, tańce i muzykę, język i sztukę, gotujemy na żywo, przeprowadzamy warsztaty rękodzieła. Poszerzamy przestrzeń akceptacji inności, celebrujemy różnorodność.

    W projekcie możesz być pomysłodawcą, współorganizatorem, uczestnikiem, prowadzącym.
  3. „Warsztaty kulturowe dla małych słuchaczy z Akademii Językowej dla Dzieci” –projekt edukacyjno-kulturowy skierowany do dzieci w wieku 5-12 lat uczących się języka angielskiego na kursach w Łazarskim. Polega na przybliżeniu dzieciom tradycji i kultury brytyjskiej oraz życia Brytyjczyków.  Znasz zwyczaje i tradycje brytyjskie? Mieszkałeś lub często bywasz w Anglii?  Podziel się  z dzieciakami swoją wiedzą,  a na pewno doświadczysz  ogromnej satysfakcji  z obcowania z dziećmi rozpoczynającymi przygodę z językiem

    W projekcie możesz być animatorem kultury.

Jeśli  masz pomysł na inny projekt, to zapraszamy do Studium Języków Obcych. Jesteśmy otwarci na każdy twój pomysł i każdą twoją aktywność.

Skontaktuj się:
kursy.jezykowe@lazarski.edu.pl

29 listopada 2017 r. odbyła się otwarta debata na temat: Brain Drain or Brain Gain? Podczas blisko godzinnej debaty staraliśmy się odpowiedzieć na kilka pytań, lecz podstawowym z nich było: jak istotnym zjawiskiem jest brain drain na świecie i w Polsce. Pełny raport z debaty zamieszczamy TUTAJ. 

16 maja 2017 r. w Uczelni Łazarskiego odbyła się kolejna Otwarta Debata Studencka o wolności słowa w Internecie i swobodzie wyrażania opinii, pt.: Internet: ostatni bastion wolności? Relację z tego spotkania zamieszczamy TUTAJ.

20 września 2016 r. lektorzy Studium Języków Obcych wzięli udział w konferencji organizowanej przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) w ramach Europejskiego Dnia Języków. Konferencja odbyła się pod hasłem „Języki do zadań specjalnych”. Konferencja była poświęcona problematyce nauczania języków obcych do celów akademickich, zawodowych oraz specjalistycznych i tych związanych z indywidualnymi potrzebami osób uczących się. Z wybranymi materiami konferencji zainteresowani mogą zapoznać się w najnowszym (Nr 3/2016) numerze czasopisma „Języki obce w szkole”. Temat numeru „Języki do zadań specjalnych”.

9 marca 2016 r. Studium Języków Obcych zorganizowało Pierwszą Otwartą Debatę Studencką w j.angielskim zatytułowaną ''Mordor versus Hipster Approach. Jak pokolenie Y rozumie sukces?". Zapraszamy TUTAJ do zapoznania się z relacją i wnioskami z pierwszej debaty.

19 kwietnia 2016 r. odbyła się Druga Otwarta Debata Studencka zorganizowana przez Studium Języków Obcych. Uczestnicy debatowali na temat: "Do we or don’t we need political correctness in our social and political reality?" Relacja z tego wydarzenia znajduje się tutaj.

23 listopada 2016 r. Studium Języków Obcych zorganizowało już Trzecią Otwartą Debatę Studencką na temat "Tolerance: is it dying out or are we dying because of it?". Zapraszamy TUTAJ do zapoznania się z relacją i wnioskami z tej debaty.

14 grudnia 2016 r. odbyła się Czwarta Otwarta Debata Studencka na temat: Czy istnieją granice wolności jednostki w państwie demokratycznym? dla studentów Wydziału Prawa i Administracji.

 

 

 

 

 

Studium Języków Obcych zaprasza studentów Łazarskiego do udziału w spotkaniach English Discussion Club.

Klub Dyskusyjny powstał jako miejsce spotkań studentów Kursu Języka Angielskiego dla Obcokrajowców.  Nie ma z góry założonego programu, ani ustalonej listy tematów. Głównym jego celem są rozmowy, wymiana myśli i doświadczeń w miłej atmosferze oraz przy słodkim poczęstunku. 

Podczas spotkań uczestnicy zdobędą umiejętność sztuki dyskutowania, argumentowania, uważnego słuchania, konstruktywnego oceniania w ramach omawianych, ciekawych i kontrowersyjnych tematów. Miła atmosfera i słodki poczęstunek pozwoli uczestnikom przełamać bariery w swobodnym posługiwaniu się językiem. Będzie też okazja do poznania studentów Łazarskiego z innych krajów.

Moderatorem dyskusji będzie doświadczony i ceniony lektor SJO mgr Marek Cabaj. 

Terminy kolejnych spotkań klubu sprawdzaj na stronie Aktualności SJO.

Serdecznie zapraszamy!

„Spotkania z ekspertami” to nowy cykl spotkań organizowanych przez studentów w ramach zajęć lektoratowych z języka angielskiego na wszystkich Wydziałach Uczelni Łazarskiego.

Zapraszani przez studentów i lektorów goście będą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem między innymi z zakresu ekonomii, prawa, biznesu, psychologii, zarządzania, komunikacji, medycyny, technik negocjacyjnych. Gośćmi studentów będą znane osobistości z polskiej sceny ekonomicznej, prawniczej i medycznej.

Podczas spotkań studenci będą poszerzać swoją wiedzę o przydatne wskazówki, fakty, rady i informacje oraz doskonalić umiejętności praktyczne.

Spotkania odbywać się będą w języku angielskim i będą dobrą okazją, aby podszlifować język i nabrać odwagi w prezentowaniu swojej wiedzy językowej. Projektowi życzymy sukcesu, a studentom mnóstwo pozytywnej energii do działania.

15 listopada 2017 r. gościem Studium Języków Obcych i studentów Wydziału Prawa i Administracji był adwokat, partner w kancelarii JS Legal, członek rady eksperckiej WPiA, adwokat Bartłomiej Jankowski.

 

Gość podzielił się z nami swoimi doświadczeniami w pracy adwokackiej, jej blaskami i cieniami. Podkreślił, że największą satysfakcję daje mu praca z ludźmi, często pomoc w człowiekowi w przetrwaniu. Przytoczył dwa przykłady: procesu, który toczył się ponad 10 lat, a udało się uniewinnić osobę, która w wyniku oskarżenia, została pozbawiona możliwości pracy w Polsce, oraz swoje działanie „pro bono” – włączenie się w obronę praw człowieka całkowicie wyeliminowanego ze społeczeństwa.

Pan mecenas przekonywał przyszłych prawników, że ich codzienna praca będzie konfrontacją z wielkimi emocjami podopiecznych, wymagającą umiejętności psychologicznych. Jednocześnie będzie wymagała umiejętności radzenia sobie z poczuciem porażki.

Zapytany o równe szanse mężczyzn i kobiet w zawodzie, stwierdził, że w dzisiejszym świecie kobiety radzą sobie wspaniale i prowadzą świetne kancelarie. Mają trudniejsze momenty w okresie gdy spełniają się w roli matek, ale partnerzy coraz bardziej pomagają im w łączeniu dwóch ról.

Pan mecenas radził studentom aby uczyli się języka łacińskiego, który niezwykle pomaga prawnikowi w rozwijaniu warsztatu zawodowego oraz w nauce innych języków europejskich. Znajomość języka angielskiego to konieczność – radził jednak studentom aby korzystali z możliwości studiowania w krajach anglosaskich, oferty programu Erasmus+ oraz stypendiów zagranicznych. Nauka za granicą przynosi ogromne korzyści, wiedzę porównawczą o systemach prawnych innych krajów, otwarcie się na język oraz umiejętność współpracy z prawnikami z zagranicy.

 

W poniedziałek 28 listopada 2016, gościem Studium był prawnik - Pan Tomasz Braun, partner w warszawskim biurze kancelarii prawnej Dentons, największej firmy prawniczej na świecie, uznany i doświadczony specjalista w sektorze bankowości i finansów oraz ekspert w dziedzinie prawa korporacyjnego.

Tomasz Braun

W spotkaniu w sali 36 uczestniczyli wszyscy studenci grup lektoratowych języka angielskiego prawniczego semestru III i I.

Wszyscy z dużą uwagą wysłuchali wykładu w którym Pan Tomasz Braun poruszył kilka istotnych wątków, m.in.:

  • wskazał różne możliwe scenariusze kariery zawodowej przyszłych absolwentów prawa
  • podkreślił znaczenie solidnego wykształcenia prawniczego
  • udowodnił, że nie tylko wymiar sprawiedliwości stwarza interesujące perspektywy zawodowe dla prawników
  • poświęcił wiele uwagi roli etyki w zawodzie prawnika,

ilustrując wszystko ciekawymi przykładami z własnego, wieloletniego doświadczenia zdobytego m.in. w pracy w międzynarodowych korporacjach.

Niewątpliwą wartością dodaną było to, że  spotkanie było prowadzone wyłącznie w języku angielskim  a nasz Gość zademonstrował studentom perfekcyjny model języka.

Spotkanie zakończyły pytania studentów, na które Pan Braun odpowiadał szczerze i z dużą życzliwością.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Panu Tomaszowi Braunowi za przyjęcie naszego zaproszenia. 

 

31 marca 2017 r. gościem kolejnego "Spotkania z ekspertami" był mecenas Roman Rewald, amerykański adwokat, Prezes Centrum Mediacji Lewiatan przy Konfederacji Pracodawców Lewiatan, emerytowany partner w kancelarii prawniczej Weil, Gotshal & Manges, członek rady Dyrektorów Amerykańskiej Izby Handlowej Polsce, członek Rady Programowej Uczelni Łazarskiego. 

Studenci mieli możliwość poznać arkana zawodu prawnika zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych. Była to też świetna okazja do ćwiczenia i doskonalenia umiejętności języka angielskiego. Perfekcyjny angielski jest w tym zawodzie konieczny.

W spotkaniu uczestniczyło ok. 70 studentów z lektorami, dziekan Wydziału Prawa i Administracji, Pan dr Mieczysław Błoński oraz dyrektor Studium Pani mgr Agnieszka Sycińska.

Na początku spotkania, na prośbę Pana Mecenasa, studentom rozdano kartki, na których zapisali oni swoje pytania do gościa. Po krótkiej prezentacji sylwetki gościa przez dyrektor SJO, Pan Mecenas przedstawił zarys swojej kariery prawniczej, a następnie przeszedł do udzielania odpowiedzi na pytania studentów.

Pytań było bardzo dużo. Niestety z powodu ograniczeń czasowych nie na wszystkie udało się odpowiedzieć. Studenci pytali o różnice w wykonywaniu zawodu prawnika w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. Interesowały ich również różnice i podobieństwa w systemach prawnych obu krajów. Pytano także o największe wyzwania zawodowe, a także o rolę i przyszłość mediacji. Padło również pytanie o przyszłość systemu prawnego w Stanach Zjednoczonych po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta. Studenci z dużym zainteresowaniem słuchali gościa, który w sposób barwny i ciekawy opowiadał nie tylko o blaskach, ale także i cieniach zawodu prawnika. Na koniec Pan Mecenas podzielił się ze studentami swoim przeświadczeniem, iż najważniejsza w zawodzie prawnika jest pasja. I właśnie tej pasji życzymy wszystkim uczestnikom spotkania: Studiujcie z pasją, pracujcie z przyjemnością.

 

 

 

 

 

 

„Przełamujemy lody” to cykl małych spotkań integracyjnych dla studentów z różnych krajów i uczestników kursów językowych. Ich celem jest wzajemne poznanie, nawiązywanie znajomości, budowanie relacji, ćwiczenie umiejętności konwersacji w języku obcym, zdobywanie doświadczenia w rozmowach oraz po prostu miłe spędzenie czasu.

Preteksty do spotkań i wzajemnych wizyt grup mogą być różne: pasje, prezentacje krajów, kulinaria, podróże, koncerty, wspólne działanie w ważkiej sprawie, życiowo ważne tematy, a nawet gry i zabawy oraz pogawędki towarzyskie. Słowem wszystko, co wydaje się ciekawe, co wywołuje pozytywne skojarzenia i wokół czego można budować relacje.

Pierwsze spotkanie integracyjne odbyło się 20 maja 2019 r. pod hasłem: „Bliżej siebie”

13.10.2020 Fascynujący Izrael

1.12.2021 Andaluzja – na styku Europy i Afryki

4.05.2022 Amsterdam dla młodych

9.12.2022 Czechy – nie tylko piwo!

11.01.2023 Niezwykły Izrael

19.04.2023 Włosi przy stole

17.05.2023 Norwegia oczami studenta UŁa