W ramach realizowanego od 8 lat lat projektu "Dni Narodowe" Studium Języków Obcych 17 kwietnia 2013 r. zorganizowało Dzień Ukraiński. Na imprezę przybyła Pani I Sekretarz Ambasady Ukrainy w Polsce Svetlana Myronchuk, władze i studenci Uczelni Łazarskiego oraz przedstawiciele mediów ukraińskich. Bogaty i różnorodny program, dynamiczne prowadzenie oraz wybitni goście sprawiły, że Dzień Ukraiński zaliczyć można do bardzo udanych. Uczestnicy imprezy mieli okazję zapoznać się z tradycjami i obrzędami Ukrainy między innymi z obrzędowym przywianiem najważniejszych gości. Następnie Studenci Łazarskiego oprowadzili po akademickim świecie Ukrainy i ukraińskich studentów.

W świat dawnej Ukrainy wprowadziła nas pani Jagna Knittel (wspaniały etnograf, dziennikarka, wokalistka). Widownię oczarowała swoim śpiewem i obyciem scenicznym studentki Viktoria Bilan i Nastia Tsepenko. Postać  twórcy teatru ukraińskiego Lesia Kurbasa przybliżyła nam tłumaczka literatury ukraińskiej, dziennikarka i miłośniczka Ukrainy, pani Anna Korzeniowska-Bihun.

Do podróży po Ukrainie zachęcali nas studenci Uczelni Łazarskiego. Udowodnili, że Ukraina jest piękna, przepełniona zabytkami natury i kultury. I co najważniejsze, można zakochać się w tym kraju i chcieć wciąż na nowo wracać do niego przy każdej okazji. Co więcej, można było obejrzeć świetny projekt Polandia zrealizowany przez Wirtualną Polskę. Dzięki niemu mogliśmy zobaczyć co myślą o nas Ukraińscy koledzy, co lubią w Polsce, co ich zadziwia lub irytuje.

Imprezie towarzyszyła wspaniała wystawa fotograficzna „Piękno Ukrainy” przygotowana przez Ambasadę Ukrainy oraz wystawa fotograficzna „Ukraińskie słoneczniki” autorstwa Natali Stodulskiej. Oczywiście i tym razem nie obyło się bez degustacji smakowitości kuchni ukraińskiej. Było smaczne sało z czarnym chlebem i ogórkami, wyborny smalec.

Cel imprezy z pewnością został osiągnięty. Oprócz wielu pozytywnych emocji, wzruszeń, doznań duchowych i kulinarnych, poznaliśmy kraj, z którego pochodzi tak dużo naszych studentów, a i oni sami stali się nam bliżsi.