Rumunia jako niezwykłe miejsce do odkrycia - relacja z Dnia Rumuńskiego!

Dzień Rumuński w Łazarskim otworzył nam oczy jak różnorodnym, pięknym, ciekawym i przyjaznym krajem jest Rumunia oraz jak mylne wyobrażenie o niej nosiliśmy w sobie. W podróż po swoim kraju zabrały nas studentki Alexandra i Andrea, przebywające na Uczelni w ramach programu Erasmus. Wyjątkowość i uroki Transylwanii roztoczył przed nami wybitny znawca Rumunii, historyk kultury i podróżnik pan Michał Jurecki. Przepiękne zamki i twierdze, urocze miasta (prawdziwe perełki architektury), spokojne zielone wsie poukrywane wśród górskich grzbietów, urzekły wszystkich. Oczywiście nie mogło zabraknąć opowieści o legendarnym wampirze – hrabim Drakuli. W drugiej części programu zaproszono nas na Bukowinę. Znajdujące się tu przepiękne malowane cerkwie, należą do najważniejszych rumuńskich skarbów. I tym razem zachwyciła nas wspaniała przyroda, wsie żyjące tak, jakby czas się zatrzymał, miasteczka z obronnymi kościołami i zamkami, których mury kryją wiele tajemnic. Takich miejsc w Europie prawie już nie ma.

Rumunia to kraj obciążony stereotypami. Walki z nimi podjęły się nasze rumuńskie studentki. Nie będziemy przytaczać stereotypów, by ich nie utrwalać. Czujemy się jednak w obowiązku ostrzec, iż stereotypy w postrzeganiu narodów mogą okazać się bardzo krzywdzące! Nie stygmatyzujmy!

Ciekawą, przekrojową prezentację muzyki rumuńskiej przygotował Jacek Korzeniowski.

Gotowanie na żywo to kolejna atrakcja Dnia Rumuńskiego. Dwa zespoły (studentów i lektorek Studium) na oczach widzów przygotowały fit sałatkę Bucharest oraz ciasto Cozonaci. Warsztaty były prowadzone w 5 językach. Główną atrakcją kulinarną były jednak kiełbaski Mici z mnóstwem sosów do wyboru. Poczęstunek okazał się wyborny. 

W naszym przekonaniu największą wartość wydarzenia stanowi fakt, iż zepchnięta na boczny tor Rumunia, wróciła na godną siebie pozycję na mapie cennych miejsc do zobaczenia w Europie. To miejsce warte odkrycia!

Krótka fotorelacja z naszego eventu znajduje się tutaj.

Dzień Rumuński 18.10.2015