3 listopada 2011 r. Studium Języków Obcych i Stowarzyszenie Młodzieży Kazachstańskiej „BARS” zaprosiło studentów Uczelni Łazarskiego na spotkanie z Kazachstanem. Dzień ten dostarczył wszystkim ciekawych wrażeń i mile zaskoczył tych, którym Kazachstan kojarzył się tylko z filmem „Borat”. Studenci z Kazachstanu ubrani w piękne narodowe stroje pokazali interesującą prezentację o historii, gospodarce, polityce i kulturze Kazachstanu. Zachęcali nas też do odwiedzenia ich kraju i pokazali miejsca warte zobaczenia. Uczestnicy imprezy mieli okazję poznać narodowy instrument – dombra, na którym jeden ze studentów dał mini koncert. Podobała się prezentacja przedstawicielki Polsko-Kazachstańska Izby Handlowo-Gospodarczej, która przedstawiła jak układa się współpraca gospodarcza między Polską i Kazachstanem.

Po krótkiej przerwie drugą część programu (już tylko po angielsku) rozpoczęła lekcja języka kazachskiego. Urocza studentka próbowała nauczyć zebranych kilku podstawowych zwrotów, a studenci dzielnie próbowali sprostać zadaniu. Film o Kazachstanie uświadomił nam jak piękny i atrakcyjny jest to kraj, jak duży potencjał gospodarczy się tu znajduje (cała tablica Mendelejewa). Zadziwiły nas również kadry z miast kazachskich: Astana, Ałmaty, Karaganda, które niezbyt pasują do wyobrażeń stepowego Kazachstanu i przypominają zapierające dech w piersiach zachodnie metropolie. Jednym z największych zaskoczeń był fakt, iż Kazachstan stał się symbolem tego, ze możliwe jest życie w zgodzie chrześcijan i muzułmanów. Tych pierwszych jest około 40%, drugich nieco ponad pięćdziesiąt i bynajmniej nie prowadzi to wybuchu zamieszek i konfliktów. Takiej tolerancji religijnej uczyć się powinny od Kazachstanu inne mniejsze i większe narody!

Na zakończenie imprezy jej organizatorzy zaprosili wszystkich na degustację potraw tamtejszej kuchni. Smaki nieznane okazały się wyborne! Szczególnie należy podkreślić fakt, iż przygotowali je od początku do końca sami studenci. Dziękujemy!