Dzień Francuski w Łazarskim został zorganizowany 20 kwietnia 2005 r., jako pierwszy z cyklu imprez  znanych dzisiaj pod nazwą Dni Narodowych. Propozycję taką wysunęła grupa studentów miłośników języka francuskiego, Francji i jej kultury. Chcieli oni zarazić tą miłością  innych. Mieliśmy zatem okazję obejrzeć znane i cenione filmy francuskie i posłuchać piosenek francuskich. Jedna ze znanych firm kosmetycznych zorganizowała pokaz makijażu. Można było spróbować specjałów kuchni francuskiej, w tym wspaniałych serów. Wielki francuski polityk gen. Charles de Gaulle mówił, iż trudno jest rządzić krajem, w którym jest 365 gatunków sera. Były oczywiście konkursy dla publiczności, jedni mogli sprawdzić swoją wiedzę o Francji, inni natomiast  zdradzić swój talent interpretując jedną z piosenek francuskich. A na koniec odbył się pokazowy turniej gry w pétanque (po polsku bule).

Pétanque

Jest to tradycyjna francuska gra towarzyska z elementami zręcznościowymi, popularna w szczególności w południowej Francji (Prowansja), ale uprawiana także w innych regionach Francji i w innych krajach, szczególnie śródziemnomorskich. Rozgrywka odbywa się na pozbawionym trawy placu (zwanym bulodromem), np. na utwardzonym piasku i polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu stalowymi kulami (bulami; fr. boule - kula) w kierunku małej drewnianej lub plastikowej kulki o średnicy od 25 do 35 mm nazywanej po francusku cochonnet, co znaczy prosiaczek.

 Partię rozgrywa się w jednym z trzech możliwych składów:

  • single (fr. tête-à-tête) - jeden gracz przeciwko drugiemu, gracze mają po 3 bule;
  • dublety - w dwóch zespołach dwuosobowych, każdy gracz ma 3 bule;
  • triplety - w dwóch zespołach trzyosobowych, każdy gracz ma 2 bule.

Każda partia składa się z kilku rozgrywek. Rozgrywka - to okres od wyrzucenia świnki do wyrzucenia przez graczy ostatniej kuli. W danej rozgrywce każdy gracz stara się umieścić swoją bulę jak najbliżej świnki lub wybić punktujące (stojące najbliżej świnki) bule przeciwnika. Rzuca zawsze zawodnik drużyny, której kula aktualnie nie punktuje (nie znajduje się najbliżej świnki). Po wyrzuceniu wszystkich kul gracze podliczają punkty: zdobywa je tylko zwycięzca rozgrywki (którego kula stoi najbliżej świnki), który otrzymuje punkt za każdą bulę umieszczoną bliżej świnki niż najbliższa śwince bula przeciwnika (najniższy możliwy wynik rozgrywki to 1 pkt. (bądź 0 w przypadku remisu), najwyższy w przypadku gry drużynowej 6 pkt., przy singlach - 3 pkt.). Zwycięzca rysuje nowe kółko w miejscu, gdzie była świnka, po czym rozpoczyna następną rozgrywkę. Partię wygrywa osoba, bądź zespół, który osiągnął jako pierwszy 13 punktów.

Gra ta staje się coraz bardziej popularna w Polsce.