W każdy ostatni czwartek listopada zaprzyjaźnieni z naszą Uczelnią Amerykanie obchodzą swoje wyjątkowe święto: Święto Dziękczynienia. W tym roku, 22 listopada, święto to zorganizowaliśmy również w Uczelni Łazarskiego.

Uroczystego otwarcia dokonała Pani Rektor Teresa Gardocka życząc wszystkim radości i uśmiechu w duchu dziękczynienia. Studentka, w stroju Pocahontas, przedstawiła historię tego święta, doskonale ilustrując fakt, że po raz pierwszy, w 1621 roku, obchodzono je, aby podziękować rdzennym mieszkańcom tej ziemi za ich pomoc. Współczesną wizję obchodów obejrzeliśmy podczas emisji odcinka filmu Friends.

Lektorzy i studenci przygotowali liczne konkursy. Największe emocje rozpalił konkurs wiedzy o Stanach Zjednoczonych: aż 8 drużyn walczyło o zwycięstwo. Studenci wykazali się obszerna wiedzą i umiejętnością gry w zespole. Odważna grupa wystąpiła również w konkursie na najzabawniejszy kostium wzorowany na kulturze amerykańskiej. Zwyciężyły dwie urocze czarownice, wyprzedzając "statuę wolności" i cowgirl. Pojawiły się również typowe konkursy "farmerskie": kto najszybciej zje hot doga i kto uzyska najdłuższą skórkę po obraniu jabłka. Nagrody ufundowali szacowni sponsorzy: firma Camp America oraz wydawnictwo Longman. Pierwsze nagrody - bluzy i t-shirty przywiózł Pan Dziekan Bieńkowski z zaprzyjaźnionego Uniwersytetu Wisconsin La Crosse.

Na dziedzińcu szkoły świetnie prezentowały się zaparkowane amerykańskie samochody; Panie z kosmetycznej firmy Mary Kay pokazywały sposoby na "satynowe dłonie". Stoisko Camp America prezentowało możliwości wyjazdu i nauki w USA.

W południe Pan Dziekan Wojciech Bieńkowski wygłosił niezwykle interesującą prelekcję na temat funkcjonowania demokracji w USA i podstawowych wartości, na których się ona opiera. Wyjaśnił, dlaczego Amerykanie mają powody by świętować Thanksgiving Day.

Po prelekcji byliśmy już gotowi do uczty: podano oczywiście indyki ze specjalnym farszem według amerykańskiej receptury, sos żurawinowy, oraz przygotowane przez studentów sałatki i ciasta. Mieliśmy okazje poznać specjały kuchni amerykańskiej: sałatkę cesarską, fasolkę i kukurydzę sporządzone na różne sposoby, ciasto z dyni i marchewkowe, słynne brownies. W uczcie licznie wzięli udział wykładowcy, studenci i pracownicy szkoły. Duch Święta Dziękczynienia był obecny w uśmiechach i wzajemnej życzliwości.

Po wspaniałym posiłku dla ciała, nadszedł czas na coś dla ducha: multimedialną prezentację twórczości Franka Zappy - ikony muzyki pop, "beat poetic corner" - lekturę inspirujących do refleksji wierszy poetów pokolenia beatników oraz oryginalne nagrania z festiwalu Woodstock. Wielbiciele twórczości Elvisa Presleya mogli obejrzeć film pt. "Elvis: the early years". Impreza zakończyła się o godzinie 18.00.