24 kwietnia 2012 r. Studium Języków Obcych zorganizowało Dzień Afrykański. Jak zapowiedziała dyr. SJO Agnieszka Sycińska, była to pierwsza, ale nie ostatnia impreza poświęcona Afryce. Celem projektu było przybliżenie studentom Łazarskiego elementów kultury wybranych krajów afrykańskich, zapoznanie z sytuacją gospodarczo-polityczną oraz uwrażliwienie na problemy, z jakimi boryka się Afryka.

Swoimi wrażeniami z wielokrotnych podróży po Kenii i Tanzanii podzieliła się pani Beata Kozińska – wielka pasjonatka podróży po Afryce. Pani Beacie udało się zarazić swoimi afrykańskimi fascynacjami wielu słuchaczy, w tym piszącą te słowa: To dzięki życzliwości i uprzejmości pani Beaty goście imprezy mogli podziwiać wspaniałą kolekcję sztuki afrykańskiej oraz wystawę fotograficzną.

O najważniejszych wydarzeniach 2011 r. na kontynencie afrykańskim opowiedział pan Tomasz Błoński – afrykanista z Polskiego Centrum Studiów Afrykanistycznych we Wrocławiu.

Świetnie przygotowana prezentacja, budząca podziw i szacunek znajomość problemów Afryki, zaangażowanie oraz wielka pasja prelegenta zrobiły wielkie wrażenie nie tylko na polskich studentach, ale i na obecnych na sali przedstawicielach środowisk afrykańskich.

Atmosferę ożywiły pokazy tańców afro oraz pokaz strojów afrykańskich. Kolorowe, fantazyjne stroje z dumą noszone przez polskie modelki i modela wywołały aplauz na sali.

O chwilę zadumy przyprawiła zebranych kolejna prezentacja pana Tomka Błońskiego. Tym razem poświęcona problemowi współczesnego niewolnictwa w Mauretanii. Prelegent otworzył nam oczy na sprawy, istnienia, których wielu z nas nawet nie podejrzewało. Myślę, ze nikt z zebranych nie mógł oprzeć się refleksji, jak małe jawią się Nam Polakom nasze problemy wobec ogromu nieszczęść, jakie dotykają Afrykę.

Na zakończenie oficjalnej części Dnia Afryki studenci zostali zaproszeni na debatę zorganizowaną przez Instytut Gospodarki Amerykańskiej i Stosunków Transatlantyckich na temat:

„KONY 2012: Examining the global campaign to catch one of the world’s most notorious warlords”.

Temat debaty dotyczył kampanii medialnej prowadzonej przez amerykańską organizację Invisible, Children, która ma na celu doprowadzić do aresztu Josepha Kony – ugandyjskiego zbrodniarza wojennego ściganego przez Międzynarodowy Trybunał Karny. Kampania ta zdołała wygenerować niespotykaną do tej pory mobilizację młodych aktywistów i wywołała poważne pytania o rolę mediów społecznych w działalności politycznej.

Na część nieoficjalną złożyły się pokazy i warsztaty tańca afro oraz wyborny poczęstunek, przygotowany przez Cafe Baobab.