7 kwietnia na Uczelni Łazarskiego w Warszawie odbył się Dzień Afgański. Impreza została zorganizowana przy współpracy nowopowstałego stowarzyszenia Hamkari i Studium Języków Obcych Uczelni Łazarskiego. Honorowy Patronat objęła Ambasada Islamskiej Republiki Afganistanu.

Celem wydarzenia było zbliżenie dwóch, odmiennych kultur: polskiej i afgańskiej oraz obalenie stereotypu Afganistanu, kojarzonego wyłącznie z wojną.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 11 uroczystym powitaniem przybyłych gości przez Prorektora Uczelni, Dziekana Wydziału Prawa i Administracji – prof. dr hab. Zbigniewa Lasocika. Następnie Pan Sayed Ghazanfar Hussainy, I Sekretarz Ambasady pełniący obecnie obowiązki charge d’affaires wygłosił krótkie przemówienie.

Prelekcje rozpoczął Marcin Ogdowski, dziennikarz Interia.pl i autor popularnego bloga ‘ZAfganistanu.pl.’. Przedstawił on swoją wizję Afganistanu, widzianego z perspektywy korespondenta wojennego towarzyszącego żołnierzom podczas patroli. Podczas swojej wypowiedzi zaprezentował również wiele ciekawych zdjęć wykonanych w trakcie podróży. Po jego wykładzie goście zostali zaproszeni na ‘afgański’ poczęstunek przygotowany przez ambasadę. Zaraz po krótkiej przerwie odbyły się kolejne panele Rozpoczął je Baz Mohammad, sekretarz byłego gubernatora prowincji Ghazni, który przestawił nam Afganistan widziany oczami Afgańczyka. Następny wykład poprowadzony przez Jakuba Gajdę, założyciela portalu afganistan24.org  zatytułowany był „ Podróż po Korytarzu Wachańskim; życie Kirgizów i Wachów”. Zaraz po nim Tomasz Kamiński; afganolog, podróżnik i autor książek o Afganistanie mówił o turystyce afgańskiej i jej możliwościach.

Wykłady zakończyła Olga Milenkiewicz prelekcją: „Afganistan oczami cudzoziemca”.

Uwieńczeniem wydarzenia był pokaz filmu Marcina Mamonia ,,8 brama”.

Dzień Afgański 7.04.2011