beta
Skip to main content

Powrót poziom wyżejPrzegląd kilku wybranych giełd kryptowalutowych

Giełda kryptowalut jest definiowana jako serwis internetowy, w którym użytkownicy składają oferty kupna oraz sprzedaży kryptowalut. Liczba kryptowalut ciągle rośnie, jednak wciąż najpopularniejszą z nich jest bitcoin, którym to można obracać na większości giełd. Rynek takich serwisów internetowych bardzo dynamicznie się rozwija i jest ich coraz więcej, dlatego też dla użytkowników szczególnie ważne jest bezpieczeństwo. Z uwagi na ryzyko transakcje na takich giełdach są zabezpieczone w odpowiedni sposób, aby uchronić użytkowników przed kradzieżą tożsamości, czy utratą zainwestowanych środków. Analizie zostaną poddane następujące giełdy kryptowalutowe:

 • BitBay;
 • Poloniex;
 • Bitelon;
 • BitMarket;
 • 4Coins.

Każda z wymienionych giełd ma określone cechy i nieco różni się od pozostałych funkcjonalnością i innymi elementami co zostało porównane w tabeli pierwszej pod kilkoma względami.

Tabela 1. Zestawienie dwóch najpopularniejszych giełd rynku bitcoin

 

Giełda

Strona

BitBay.net

Poloniex

Prowizja

0,25-0,43%

0,15-0,25%

 

Waluty

BTC, LTC, ETH, LSK (PLN, EUR, USD)

BTC + 80 więcej (bez tradycyjnych)

 

Metody płatności

Przelew bankowy, Dotpay, Żabka/Fresh, Poczta Polska

 

Wyłącznie kryptowaluty

Siedziba

Polska

 

Stany Zjednoczone

Źródło: gieldykryptowalut.pl dostępna dnia 18 maja 2017.

Według rynku bitcoin najlepsza giełda powinna posiadać następujące cechy:

 • popularność – giełda najchętniej odwiedzana przez klientów i najczęściej dokonywane są na niej transakcje kupna i sprzedaży, gwarantująca wysoką płynność zleceń niezależnie od tego czy chcemy kupić czy sprzedać kryptowalutę;
 • bezpieczeństwo – to najważniejszy czynnik dla klientów, muszą mieć pewność, że nie stracą na wykonywanych transakcjach i nie zostaną oszukani, tutaj ma na nie wpływ dobra reputacja marki, która cieszy się zaufaniem klientów, dodatkowo wiarygodność i solidność marki. Wiarygodność można ocenić poprzez analizę takich czynników jak:

- w jakim kraju giełda ma siedzibę?

- jako długo jest na rynku?

- z jakich zabezpieczeń korzysta?

- czy działa w sposób transparentny?

- czy serwis zobowiązał się do przestrzegania Kanonu dobrych praktyk?

 • niskie opłaty – jakiej wysokości giełda pobiera prowizje od wymiany kryptowalut, tutaj chodzi o wysokość opłat i oczywiście dla klientów najlepiej jak będą one jak najniższe, wtedy będą chętniej dokonywać transakcji[1].

Wszystkie powyższe cechy spełniają giełdy kryptowalutowe opisane w powyższej tabeli które uplasowały się na trzech pierwszych miejscach rankingu. Zostały one opisane dokładnie w dalszej części pracy.

 

Giełda kryptowalutowa BitBay.net to całkowicie polska giełda działająca na rynku polskim będąca jednocześnie największym podmiotem umożliwiającym wymianę bitcoina w Polsce. Bardzo ważną cechą tej giełdy jest możliwość zakupu bitcoinów bezpośrednio za złotówki co się odbywa poprzez wcześniejsze zasilenie konta jedną z wymienionych metod płatności. Na stronie BitBay, która jest widoczna na poniższym rysunku, można zakupić oprócz bitcoina także Lisk, Litecoin oraz Etrereum[2]. To są młodsze projekty ale bardzo obiecujące zwłaszcza ETH. Na poniższym rysunku widać transakcje dokonywane na giełdzie w kursie PLN oraz wykres tych transakcji.

Giełda BitBay daje możliwość kupna kryptowalut na trzy różne sposoby:

 • poprzez wystawienie oferty – przedstawienie zlecenia kupna lub sprzedaży waluty po określonej cenie, która musi odpowiadać klientowi,
 • szybka transakcja polegająca na natychmiastowym kupnie lub sprzedaży wirtualnej waluty po cenie najatrakcyjniejszej dla klienta po kursie oferowanym przez innego użytkownika,
 • klient może kupować i sprzedawać na rynkach BTC, LTC, ETH, LSK, polega to na zasileniu konta BitBay przy pomocy przelewu tradycyjnego, przy pomocy karty kredytowej albo poprzez wpłatę na Poczcie Polskiej, może być także dokonana wpłata przy pomocy przelewu ekspresowego lub wypłaty w bankomatach,
 • handel botem – wystawianie zlecenia z określeniem momentu realizacji w chwili uzyskania satysfakcjonującej ceny.

Szczegółowo można przestawić następujące zalety giełdy[3]:

 • najstabilniejsza giełda w Polsce - od dawna na polskim rynku;
 • bardzo prosta obsługa przy wykonywaniu transakcji przewyższająca prostotą użytkowania nawet zagraniczne giełdy;
 • bezpieczeństwo jakie zapewnia giełda BitBay mająca siedzibę w Katowicach co oznacza, że podlega polskiej jurysdykcji, co podnosi wiarygodność giełdy i bezpieczeństwo jej użytkowników;
 • klient może korzystać z dwuskładnikowego uwierzytelnienia mailowego lub Google Authenticator i nie musi obawiać się kradzieży loginu lub hasła;
 • każde połączenie z platformą jest szyfrowane za pomocą protokołu SSL;
 • handel Bitcoin czy Ether nie wymaga długiego przesiadywania przed komputerem, gdyż można monitorować operacje oraz aktywność na giełdzie dzięki zaawansowanej opcji powiadomień i potwierdzeń – klient otrzymuje wiadomość, gdy środki zostaną zaksięgowanie na jego koncie lub gdy oferta zostanie zrealizowana;
 • klient może przeglądać pełną historię swoich operacji oraz pobrać ją w formie pliku PDF lub CSV;
 • BitBay to giełda kryptowalut chętnie wybierana przez traderów, gdyż na jej stronie mają dostęp do pełnej listy wystawionych ofert. Mogą śledzić na bieżąco zmiany kursów korzystając z zaawansowanych wykresów, strony mobilnej oraz aplikacji zintegrowanych z platformą np. Bitcoin Ticker, TabTrader, Bitcoin Checker czy Simple Bitcoin Widget;
 • klienci mogą zarabiać używając API transakcyjnego lub opcji "Handluj z botem".

 

Kolejna giełd znajdująca się w gronie najlepszych na rynku BitCoin to giełda  Poloniex, która jest oceniana jako jedną z największych giełd kryptowalut na świecie. Umożliwia wymianę aż w 80 różnych kryptowalutach i 363 parach. Na tym rynku jednak nie można kupić bitcoina i innych walut wcześniej wymienionych za tradycyjne pieniądze (fiducjarne). Jednak giełda ta stanowi doskonałe uzupełnienie przedstawionych powyżej pośredników i przeznaczona jest przede wszystkim dla osób chcących inwestować w inne, mniej popularne waluty wirtualne[4]. Na poniższym rysunku przedstawione zostały transakcje dokonywane w innych, niż wcześniej wymienionych walutach oraz widoczny jest ich wykres. Wszystko to odbywa się na stronie internetowej giełdy.

Ważny jest sposób dokonywania transakcji na giełdzie kryptowalutowej Poloniex. Przykładowo jeśli klient chce kupić Dash za BTC (DASH/BTC), a nie ma jeszcze żadnej  innej kryptowaluty w portfelu, należy kupić bitcoin np. na giełdzie BitBay za złotówki, a następnie przesłać je na swój prywatny adres portfela na Poloniex (znajduje się on w zakładce Balances - Deposits & Withdrawals). Następnie klient klika Deposit przy wybranej kryptowalucie. Przesłanie wirtualnych monet z BitBay klient może zlecić w zakładce Moje konto –> Wypłać[5].

Ze względu na bardzo dużą ofertę kryptowalut oraz prosty i czytelny interfejs, Poloniex jest dobry do wymiany bardziej egzotycznych kryptowalut w parze z bitcoinem. Jednak brak możliwości zakupu bitcoin na tej giełdzie w sposób bezpośredni jest wadą dla wielu osób korzystających z tej platformy, dlatego nie zawsze jest ona oceniania pozytywnie.

Kolejną giełda kryptowalutową na którą warto zwrócić uwagę jest Bitelon. Jest to giełda oceniania jako najbezpieczniejsza z giełd wymiany walut tradycyjnych i celowych. Wszelkie transakcje kupna i sprzedaży odbywają się na niej błyskawicznie.

Giełda Bitelon poprzez otwarcie dostępu do rynku związanego z handlem walut tradycyjnych i cyfrowych gwarantuje pełną swobodę inwestowania. Giełda Bitelon jest zabezpieczona przy pomocy nowoczesnych systemów, posiada liczne certyfikaty bezpieczeństwa oraz instytucje zajmujące się nim. Zalety giełdy są następujące:

 • dane osobowe przechowywane są przez giełdę w pełni bezpiecznej infrastrukturze spełniającej wszystkie wymagania i zalecenia GIODO,
 • giełda posiada uwierzytelnienie wielopoziomowe poprzez dwustopniową weryfikacje (2FA).

[Uwaga: ta giełda już nie istnieje]

 


Kolejną giełdą wartą zauważenia jest BitMarket, który stanowi główną konkurencję dla BitBay, jednak jest serwisem mniej dynamicznie rozwijającym się. Giełda została stworzona przez twórców AfterMarket.pl, największej giełdy domen internetowych w  Europie Środkowej. Działa ona skutecznie na polskim rynku od 8 lat i handluje wartościami niematerialnymi[6]. Zalety giełdy zostały zobrazowane na rysunku poniżej.

Giełda posiada:

 • zaawansowane zlecenia Stop Loss / Take Profit, z których może dobrowolnie korzystać,
 • handel z dźwignią oraz model prowizji Merker/Taker,
 • szybkie wpłaty i wypłaty elektroniczne,
 • przejrzysty i wygodny interfejs.

[Uwaga: ta giełda już nie istnieje]

Ostatnia wybrana giełda kryptowalut to 4Coins działająca na rynku od 2013 roku. Giełda chciała się wyróżniać pośród innych zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi oraz biznesowo-informatycznymi. Na rysunku poniżej zostały przedstawione osiągnięcia giełdy odnośnie klientów.

Rys. 7. Statystyki związane z klientami giełdy

 

Źródło: https://www.4coins.pl/portfel-bitcoin/ dostępna dnia 7 czerwca 2017 roku.

Celem giełdy jest zapewnienie klientom nowoczesnej, rozbudowanej platformy wymiany kryptowalut gwarantującej bezpieczeństwo transakcji, przejrzystość zasad i rozliczeń oraz atrakcyjny kurs wymiany. Najważniejsze dla tej platformy jest zadowolenie klienta i dlatego usługi są ciągle poszerzane i udoskonalane dla nowych i obecnych klientów.

Działania, jakie są podejmowane przez giełdę 4Coins:

 • zapewnienie najbezpieczniejszego portfela bitcoin na polskim rynku,
 • wspieranie rozwoju bitcoin,
 • popularyzacja użycia bitcoin jako nowego środka płatniczego,
 • dostarczenie najwyższej jakości sposobu zakupu oraz sprzedaży bitcoinów,
 • badanie potrzeb  klientów i ich realizacja.

Podsumowanie

Trudno jest wskazać, która z wymienionych giełd jest najlepsza, właściwie każdy musi sobie odpowiedzieć na to pytanie samodzielnie. Ważne jest, aby wybór ten poprzedzić szczegółowym poszukiwaniem informacji, a następnie weryfikacją ich, np. poprzez konfrontacje opinii na forach internetowych. Należy jednak pamiętać, że giełda to nie wybór ostateczny i nieodwracalny, zawsze można skorzystać z usług innej, oferującej aktualnie mniejsze prowizje, ciekawsze kryptowaluty albo po prostu wygodniejszy układ. Giełda to narzędzie które ułatwić ma nam poruszanie się po świecie krypotowalut.

 

 Uladzimir Azarko, Uladzislau Yakauleu

 

Pamiętajmy, że oprócz giełd kryptowalutowych istnieją też kantory: internetowe oraz stacjonarne (np. sieć Flying atom czy Kantor Mokotów w Warszawie). 


[1] https://www.bitbay.net/news/124  dostępna dnia 23 maja 2017 roku.

[2] https://www.bitbay.net/news/120 dostępna dnia 25 maja 2017 roku.

[3] https://www.bitbay.net/market dostępna dnia 22 maja 2017 roku.

[4] poloniex.com/marginTrading dostepna dna 28 maja 2017 roku.

[5] poloniex.com/marginTrading dostępna dnia 1 czerwca  2017 roku

[6] https://www.bitmarket.pl/market.php?market=BTCEUR dostepna dnia 6 czerwca  2017 roku.