Publikacja: | Strona główna / Aktualności /

W lutym Parlament Europejski ma przyjąć dokument wdrażający ścisły nadzór nad rynkiem kryptowalut. Chiny już w 2021 r. zakazały wszystkich transakcji z nimi związanych. Amerykanie dopiero zastanawiają się nad kierunkiem działań. Co dalej z elektronicznymi walutami?

Czeka je spektakularny koniec, a może właśnie jesteśmy świadkami powstawania rynku 2.0? Czy uregulowanie i wprowadzenie nadzoru rynku sprawi, że inwestorzy odzyskają mocno nadszarpnięte zaufanie, a cyfrowe pieniądze w nowej formule nadal będą ciekawą alternatywą dla tradycyjnego systemu finansowego?

Sytuację na rynku walut elektronicznych i możliwe scenariusze jego rozwoju przedstawia dla magazynu Forbes dr hab. Krzysztof Piech z Wydziału Ekonomii i Zarządzania Uczelni Łazarskiego, dyrektor Centrum Technologii Blockchain, który od lat zajmuje się kryptowalutami. Inicjował m.in. zalecenia dla giełd kryptowalutowych wypracowane w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin i przy Ministerstwie Cyfryzacji. W artykule podsumowuje przyczyny upadku FTX, trzeciej największej giełdy kryptowalutowej, oraz możliwy wpływ unijnej legislacji na globalny rynek.

Scentralizowane giełdy kryptowalutowe są de facto instytucjami finansowymi i należy je odpowiednio uregulować, jednak skutkiem przepisów MiCA [Markets in Crypto Assets] może być to, że biznesy działające na tym rynku przeniosą się z państw członkowskich Unii do innych krajów, co osłabi ochronę klientów zamiast ją wzmocnić. To pokazuje, że unijni legislatorzy nie do końca rozumieją, czym są kryptowaluty i na czym ten biznes właściwie polega – komentuje dr hab. Krzysztof Piech dla Forbes (Koniec krypto, jakie znamy)

Bitcoin drożeje i pojawiają się oszuści. Jak się przed nimi chronić?

Zachęcamy do wysłuchania podcastu z serii Rozmowy z ludźmi rynku na kanale Piotr Zając o rynkach, którego gościem jest dr hab. Krzysztof Piech. W tym odcinku mówi m.in. o bezpieczeństwie zawierania transakcji kryptowalutowych, a także sytuacji branży i jej perspektywach rynkowych.
Materiał jest dostępny pod linkiem.