Publikacja: | Biblioteka /

Podczas wakacji książki w Czytelni zostały sklasyfikowane według zasad Klasyfikacji Biblioteki Kongresu (Library of Congress Classification, KBK). Poprzednio stały alfabetycznie (według nazwisk autorów lub według tytułów) w obrębie szerokich działów, takich jak Ekonomia czy Prawo. Największą zaletą nowego rozstawienia jest uszeregowanie tematyczne. Dzięki temu nasi użytkownicy szukając jednej książki w katalogu, znajdą na półce obok niej inne pozycje o podobnej treści. Stoją one bowiem według swoich sygnatur – symboli, kodujących ich treść i nazwisko autora. Oznacza to, że dwie różne publikacje nie mają nigdy identycznych symboli, a także, że symbole sąsiadujące ze sobą oznaczają pokrewieństwo tematyczne. Tak więc np. QM to anatomia człowieka, ale QM835 to naczynia krwionośne, a QM838 – serce.

Co to oznaczało dla zespołu Biblioteki? Ok. 30 tys. książkom nadaliśmy symbole (najczęściej przejmując je z innych bibliotek, ale także tworząc je samodzielnie, szczególnie w odniesieniu do rzadszych publikacji polskich i wschodnioeuropejskich), po czym otrzymały one nowe naklejki na grzbietach. Są na nich sygnatury, które można znaleźć w katalogu w punkcie Lokalizacja. W szczegółach opisu są one nazwane klasyfikacją. Wszystkie sklasyfikowane książki trzeba było na nowo umieścić w nowych miejscach na półkach.

W Bibliotece można znaleźć materiały z wyjaśnieniem, w jaki sposób przeszukiwać zasoby Czytelni, czyli jak i gdzie szukać książek według nowych sygnatur. Naturalnie miedzy półki warto udawać się z sygnaturą, wynotowaną w katalogu. Można jednak także badać zawartość poszczególnych wąskich działów, rozpoznanych już w czasie wcześniejszych wyszukiwań lub zasugerowanych przez bibliotekarza. W razie trudności i wątpliwości czekamy na Wasze pytania.

Klasyfikacja Biblioteki Kongresu powstała w pierwszej połowie XX w. i nadała dynamikę ruchowi otwierania zbiorów w drugiej połowie stulecia. Obecnie jest stosowana w większości amerykańskich bibliotek uczelnianych. Widzimy ją także w innych krajach. W Polsce – w bibliotekach  uniwersyteckich w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu. Podajemy krótki zarys klasyfikacji.