Publikacja: | Aktualności / Wydarzenia / Studium języków obcych /

„Włosi przy stole” to idealna okazja, aby doświadczyć niezwykłej włoskiej kultury kulinarnej. Podczas wydarzenie będzie można przygotować i posmakować oryginalnych dań, wypróbowanych przez pokolenia Włochów. Poznacie też zasady i tradycje gastronomiczne pieczołowicie przestrzegane w tym kraju. Gotowanie po włosku to prawdziwa sztuka, a jej tajemnice odkryje nasza lektorka Anna Sydoruk, dla której Włochy to jej drugi dom. Zapraszamy na Małe Spotkanie Integracyjne 19 kwietnia o godzinie 10:20.

„Włosi przy stole” to propozycja dla tych, którzy nie tylko lubią kuchnię włoską, ale chcieliby się czegoś o niej dowiedzieć i coś wspólnie przygotować. Dowiemy się:

  • Jaka jest kuchnia włoska i jej podstawowe produkty.
  • Jakie posiłki są typowe dla Włochów i gdzie je jadają.
  • Jakie lokale odwiedzają Włosi i czym się one charakteryzują.
  • Czego nie wie cudzoziemiec o zachowaniu przy włoskim stole.

Odwiedzimy też miejsca, z których pochodzi wiele typowych produktów i dań: Trydent, Parmę, Wenecję, Bolonię, Mediolan, Toskanię, Rzym, Neapol i Sycylię. Zrobimy wspólnie i skonsumujemy kilka prostych dań, a na zakończenie pokażemy włoskimi gestami naszą satysfakcję (lub jej brak). ;) 

Uwaga! Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt na adres: kursy.jezykowe@lazarski.edu.pl. Spotkanie odbędzie się 19.04.2023 o godzinie 10:20 w sali 146.