Publikacja: | Strona główna / Aktualności / Wydarzenia / Konferencje/debaty / Wydział Prawa i Administracji / Katedra Prawa Lotniczego /

16 marca 2023 r. odbył się Zjazd Prawa Lotniczego na Uczelni Łazarskiego. Tradycyjnie wydarzenie zgromadziło ekspertów ds. prawa lotniczego zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego, a także nauczycieli akademickich specjalizujących się w tematyce awiacji.

Przybyłych Gości przywitała Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UŁa, prof. Anna Konert, która szczegółowo przedstawiła profil działalności Lazarski Aviation Academy w zakresie prowadzonych kierunków studiów, badań naukowych oraz innych inicjatyw łączących prawo i świat lotnictwa cywilnego.

Nie obyło się także bez wręczenia nominacji na członków Rady Naukowej Instytutu Prawa Lotniczego UŁa. W tym roku odebrała ją mec. Patrycja Leśkiewicz, której serdecznie gratulujemy wyróżnienia. Symbolicznym aktem ceremonii była oficjalna inauguracja Katedry Prawa Lotniczego.

Wydarzenie uświetnił wykład ekspercki dr Mateusza Osieckiego zatytułowany „Sankcje lotnicze na Rosję – co na to prawo międzynarodowe?”. W czasie wykładu Pan doktor omówił rodzaje sankcji nałożonych na Federację Rosyjską w związku z trwającą wojną na Ukrainie, ich charakter prawny z uwzględnieniem Konwencji Chicagowskiej, przepisów unijnych oraz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, a także wskazał jakie konkretnie ograniczenia dotknęły sektora lotniczego w Rosji (zakaz lotów dla samolotów rosyjskich, zakaz eksportu maszyn, części zamiennych oraz dostarczania technologii lotniczej i serwisowania samolotów na terenie FR). Konkluzje Pana doktora skupiały się na realnych efektach ekonomicznych sankcji oraz prognozach na przyszłość. Wielu uczestników zjazdu zaangażowało się w dyskusję, podczas której poruszali szereg zagadnień związanych z tematem wykładu, m. in. rodzaje sankcji wymierzone w narodowego przewoźnika Rosji, tj. Aeroflot, regulacje związane z ubezpieczeniami lotniczymi, odpowiedzialność Rosji za bezprawne działania wobec Ukrainy i inne. Pytania padały zarówno ze strony wykładowców Uczelni, jak i osób spoza niej. Merytoryczna dyskusja zakończona została podsumowaniem dr. Osieckiego, a później przyszedł czas na integrację "w kuluarach" i poczęstunek dla gości. 

 

Zdjęcia dzięki uprzejmości Daniela Puciłowskiego (Aviation Photography