Publikacja: | Aktualności / Wydarzenia / Studium języków obcych /

Zbadamy zagadnienia związane z rozwojem technologii rozpoznawania rysów twarzy w XXI wieku. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie: czy jest to rozwój w dobrym kierunku, czy też ta droga doprowadzi nas do totalitarnego społeczeństwa, całkowicie kontrolowanego i inwigilowanego?

Najpierw odpowiemy na ogólne pytania dotyczące tej technologii: co to jest, jak to działa, gdzie jest stosowane i przez kogo? Do czego jest obecnie używana (a do czego może być użyta wkrótce)? Które firmy lub produkty je stosują? Czy powinniśmy ich unikać? Które kraje powszechnie ją stosują i czy działanie takie jest skuteczne?

Zbadamy przykłady stosowania technologii rozpoznawania rysów twarzy w przestrzeni publicznej i w zastosowaniach prywatnych. Czy ułatwią nam życie czy będą źródłem kłopotów?

Porównamy zalety i wady korzystania z technologii rozpoznawania rysów twarzy. Postaramy się odpowiedzieć, dlaczego aplikacje te często są kontrowersyjne i traktowane z nieufnością. Dlaczego pewne produkty oparte na tej technologii, które wydawały się wyśmienite, okazały się klapą i zostały wycofane? (na przykład Google Glasses).

Czy nasze telefony komórkowe są bezpieczne? Czy można się do nich włamać? Czy to możliwe, aby na skutek wykorzystania tej technologii policja pomyliła nas z poszukiwanym i niebezpiecznym bandytą/terrorystą? Dlaczego niektóre miasta całkowicie zakazały używania tej technologii na jej terenie? (na przykład San Francisco, California) A może słyszeliście o chińskim regionie Sinciang, wirtualnym państwie policyjnym? (Nie, nie jest to odcinek serial Black Mirror – to się dzieje naprawdę!)

Postaramy się dać nasze rekomendacje na przyszłość: czy jako społeczeństwo mamy coś do powiedzenia w kwestii rozwoju i zastosowania tej technologii? Czy jest już na to za późno, bo nowa technologia ubiegła stare regulacje prawne?

Przyjdź i porozmawiajmy; przygotujmy się na przyszłość, która już nadeszła!