Publikacja: | Aktualności / Studium języków obcych /

11 stycznia 2023 r. odbyło się spotkanie integracyjne studentów UŁa poświęcone Izraelowi. Izrael zachwycił uczestników wydarzenia swoją odmiennością oraz religijną, kulturową i językową różnorodnością. Kraj ten zaimponował nam także wspaniałymi zabytkami i historią. Naprawdę warto było go poznać!

Pierwsza część spotkania poświęcona była bogatej i złożonej historii Izraela. Po jej meandrach oprowadził nas student I roku – Jan Haus. Zrobił to z tak wielką swadą i świetnym znawstwem tematu, że słuchało się go z ogromną przyjemnością.

Drugim prowadzącym spotkanie był student – Aleksandr Volkov – mieszkaniec Izraela. Obaj świetnie się uzupełniali mówiąc o atrakcjach Izraela. Pokazali nam największe skupisko zabytków - Jerozolimę, gdzie bije serce Ziemi Świętej. To tu Żydzi zbudowali  pierwszą świątynie (świątynia Salomona), aby dać schronienie Arce Przymierza. Aleks i Jan zabrali nas do Bazyliki Grobu Świętego. Byliśmy także przy Ścianie Płaczu. Zaskoczyły nas niektóre ciekawostki, jak ta, że kobiety i mężczyźni modlą się osobno nie tylko w synagogach, lecz także właśnie pod Ścianą Płaczu.

Miejsc do podziwiania w Izraelu jest mnóstwo, ale Izrael to nie tylko wspomnienie przeszłości. To także kraj, będący jednym ze światowych liderów rozwoju technologii i start -upów. Zaskoczeniem dla nas było prężnie rozwijające się w Izraelu rolnictwo pustynne.

Ostatnia część spotkania poświęcona była kuchni izraelskiej, o której niezaprzeczalnych walorach zdrowotnych i smakowych mogliśmy przekonać się podczas poczęstunku. Jedliśmy sławne na całym świecie falafele, hummusy, pitę i przepyszną chałwę.

Spotkanie przekonało nas, że Izraelczycy potrafią się nie tylko modlić, lecz także bawić i pysznie zjeść. A stało się to głównie za sprawą naszych dwóch wspaniałych studentów. Janku, Aleksie – dziękujemy. J Izrael z pewnością wejdzie do planów wakacyjnych wielu z nas.