Publikacja: | Aktualności / Wydział Medyczny /

W niedzielę 7 kwietnia w Szpitalu Wolskim odbyło się wydarzenie towarzyszące Kongresowi EPA 2019. Wolskie Centrum Zdrowia Psychicznego i Klinika Psychiatrii Uczelni Łazarskiego gościły psychiatrów z Sekcji Suicydologicznej Europejskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Spotkanie było poświęcone przedstawieniu europejskich programów zapobiegania samobójstwom i dyskusji nad tym, jakie działania - podejmowane na poziomie zdrowia publicznego i realizowane w ramach opieki medycznej - mają udokumentowaną skuteczność. Jak je wprowadzać? Jak przekonywać władze do przeznaczania środków na programy, które rzeczywiście ratują życie?

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Zespołu roboczego do spraw prewencji samobójstw i depresji powołanego przez Radę ds. Zdrowia Publicznego przy Ministrze Zdrowia z jej przewodniczącą prof. Agnieszką Gmitrowicz, która jest także przewodniczącą Sekcji Naukowej Suicydologii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Spotkanie prowadził prof. Nestor Kapusta z Wiednia, zaś doświadczeniami i przemyśleniami podzielili się między innymi: Przewodniczący Europejskiej Sekcji Suicydologów - prof. Marco Sarchiapone, Prezydent Elekt Międzynardowej Akademii Badań nad Samobójstwami - Gil Zalsman, prof. Armin Schmidtke z Niemiec, prof., Julio Bobes z Hiszpanii. Niemiecki program zapobiegania samobójstwom zaprezentowała prof. Barbara Schneider, zaś dr Anna Baran mówiła o polskich doświadczeniach, w tym pierwszych sukcesach na przykład o stworzeniu unikalnych poradników dla osób pracujących w mediach, jak i wypowiadających się w mediach na temat samobójstw.

Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy w Polsce spadek liczby samobójstw – w okresie 2009-2017 wskaźnik samobójstw spadł o 30% i należy obecnie do najniższych obserwowanych w naszym kraju od 40 lat. Jednak mimo to Polska wciąż należy do krajów o wysokim wskaźniku samobójstw. Niestety dotychczas nie wprowadzono w Polsce Narodowego Planu Zapobiegania Samobójstwom.

Niedzielne spotkanie odbyło się z inicjatywy prof. Nestora Kapusty i prof. Agnieszki Gmitrowicz, a jego organizatorem był dr Tomasz Szafrański, kierownik niedawno powołanej Kliniki Psychiatrii Wydziału Medycznego Uczelni Łazarskiego, która ma swoją siedzibę w Wolskim Centrum Zdrowia Psychicznego.

Uczelnia Łazarskiego od lat aktywnie wspiera działania zmierzające do wprowadzenia w naszym kraju Narodowego Programu Zapobiegania Samobójstwom. Profesor Brunon Hołyst - Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego - zorganizował w 2015 roku seminarium z udziałem m.in. prof. Armina Schmidtke, prof Wolfganga Rutza, prof. Nestora Kapusty, dyrektora Dariusza Poznańskiego z Departamentu Zdrowia Publicznego MZ, które przyczyniło się do powstania Zespołu roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji.

27. Europejski Kongres Psychiatrii (EPA) odbywał się w Warszawie w dniach 6 do 9 kwietnia i zgromadził ponad 4000 uczestników z całego świata. Po raz pierwszy w Polsce odbyła się tak duża i prestiżowa międzynarodowa konferencja psychiatryczna.