Publikacja: | Kariera /

Rynek pracy zmienia się jak w kalejdoskopie, co wpływa między innymi na pojawienie się nowych zawodów i nowych trendów w procesie rekrutacyjnym. Jednym z kluczowych czynników rzutujących na aktualne transformacje jest postępująca automatyzacja.

Zawody przyszłości

Współczesny rynek pracy coraz bardziej otwiera się na specjalistów ds. marketingu. Widoczny jest trend inwestowania w profesjonalne strategie promocyjne. Firmy chętnie nawiązują współpracę z profesjonalistami, mając na celu szeroko pojęte działania PR-owe. Wciąż także wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT. Jednak to rozwiązanie powiązane jest między innymi z obowiązującą klauzulą RODO, dzięki której na pracę mogą liczyć administratorzy i inspektorzy danych. Aktualnie na rynku pracy królują również oferty dotyczące finansów. Najlepsi specjaliści mają szansę na szybkie zdobycie intratnej posady. Najnowsze trendy nie pozostawiają wątpliwości co do zmian na rynku finansowym – poszukiwani są fachowcy zajmujący się kryptowalutami.

Trendy dotyczące rekrutacji

Obecnie coraz więcej firm decyduje się na przeprowadzanie rekrutacji za pomocą zautomatyzowanych rozwiązań. Nierzadko korzystają one z nowoczesnych narzędzi HR i systemów informatycznych oferujących rozmaite funkcjonalności. W aktualne trendy wpisuje się także prowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej za pośrednictwem programów komunikacyjnych typu Skype. Pracodawcy przykładają też większą wagę do budowania marki i starają się dbać o wrażenia kandydatów. Można na przykład dostrzec zmiany w treści ofert pracy. Coraz bardziej widoczny jest trend personalizacji, czyli tworzenia ogłoszeń dedykowanych konkretnej grupie odbiorców. Specjaliści z działu HR doskonale wiedzą, jak ważne okazuje się odpowiednie dopasowanie oferty do oczekiwań aplikanta, aby w ten sposób pozyskać najlepszych pracowników. 

Warto śledzić najnowsze trendy na rynku pracy, aby lepiej dostosować się do wymogów pracodawców.

Przeczytaj również tutaj