Publikacja: | Baszta /

W książce pt. "O powstańczych dniach trochę inaczej" Maria Biegniewicz-Steyer ps. "Elżbieta" opowiada o przebiegu powstania z perspektywy łączniczki-sanitariuszki. Niebawem pozycja zagości na półkach naszej Biblioteki.

Autorka urodziła się w 1925 r. w Warszawie jako najmłodsza z trojga rodzeństwa. "Elżbieta", ucząca się na tajnych kompletach gimnazjalnych, w 1940 r. złożyła przysięgę w ZWZ i została skierowana do wywiadu wojskowego. W 1943 r. została łączniczką w kompanii B1 pułku "Baszta". Równocześnie zaliczyła pierwszy rok studiów medycznych na tajnych kompletach. W czasie powstania jako łączniczka-sanitariuszka uczestniczyła w walkach drugiego plutonu kompanii B1 na Mokotowie i pracowała w szpitalach. Odznaczona w czasie powstania Krzyżem Walecznych oraz Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami. Po wojnie otrzymała: Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy i inne odznaczenia oraz nominację na stopień porucznika. 

Po ucieczce z obozu w Pruszkowie, przeżyciu pacyfikacji Drzewicy i tułaczce wróciła do Warszawy. Przez rok zatrudniona była w PCK. Po ukończeniu studiów pracowała jako lekarz pediatra w szpitalu praskim, Instytucie Matki i Dziecka i lecznictwie otwartym. 

Wyszła za mąż za mgr. inż. Włodzimierza Steyera, żołnierza batalionu "Zośka", później więźnia gestapo, Stutthofu - jedynego, któremu udało się ucicec z tego obozu - a w końcu także więźnia okresu stalinizmu. Byli razem przez prawie 60 lat. Owdowiała (2012), mieszka w Warszawie z rodziną.