Publikacja: | Strona główna / Aktualności / Studium języków obcych / Wydarzenia /

Od tego roku studenci medycyny mogą korzystać z nowego podręcznika do nauki angielskiego dzięki lektorce UŁa – Urszuli Swobodzie-Rydz. „Medical English in Practice” opiera się na autentycznych tekstach, praktycznym wykorzystaniu języka i ułatwieniu opanowania specjalistycznej terminologii. To również pomoc dydaktyczna dla nauczycieli języka angielskiego medycznego, która pozwoli zaoszczędzić czas niezbędny do przygotowania zajęć.

Autorce podręcznika „Medical English in Practice” przyświecała idea keep it short and simple. Zatem każdy tekst ma długość około pół strony, słowniczek i 2 utrwalające ćwiczenia. Książka stanowi zbiór 39 zróżnicowanych zagadnień medycznych i zawiera abstrakty, opisy przypadków klinicznych, chorób, leków, opisy epidemiologiczne, dialogi w aptece etc. Ponadto, pozwala na rozwijanie umiejętności dyskusji w grupie. Projekt „Medical English in Practice” obejmuje również platformę medical-english.online. Osoby zainteresowane mogą słuchać nagrań 110 tekstów – więcej niż w podręczniku! - nagranych przez Brytyjczyków i rozwiązywać ćwiczenia w aplikacji na telefon w dowolnym czasie i każdej wolnej chwili.

Oto jak autorka podręcznika i materiałów na platformie „Medical English in Practice” motywuje potrzebę napisania nowego podręcznika:

- Muszę się przyznać, że o potrzebie stworzenia podręcznika do nauki języka angielskiego medycznego myślałam jeszcze jako studentka medycyny. Była to moja idea przewodnia, kiedy studiowałam anglistykę. Potem jako nauczyciel języka angielskiego medycznego, widziałam potrzebę przedstawienia autentycznych tekstów medycznych już po wprowadzeniu słownictwa z anatomii i fizjologii. Czytanie, wybieranie ciekawej publikacji i przygotowanie różnorodnych ćwiczeń językowych zajmowało godziny pracy. Finalnie, materiał okazywał się często za długi i męczący. Pozostało więc pytanie skąd wziąć krótkie, autentyczne teksty i ćwiczenia, będące podstawą nauki komunikacji oraz pisania artykułów po angielsku, których publikacja jest niezbędna, aby zaistnieć na międzynarodowym forum. Dwa lata temu postanowiłam zebrać posiadane materiały, przejrzeć nową literaturę, nowości farmaceutyczne i zabrać się do pisania. Tak właśnie powstał projekt łączący książkę i platformę „Medical English in Practice”. Życzę wszystkim szybkiej i łatwej nauki.

„Medical English in Practice” został wydany przez Akkademus Inowacje dla Edukacji. Do sprzedaży trafi już 1 października 2020. Platforma „medical-english.online" jest już natomiast dostępna w cenie 199 – 299 PLN w zależności od wybranego pakietu. Co najważniejsze, przed zakupem można skorzystać z bezpłatnego tygodniowego okresu próbnego.

Autorka podręcznika, doktor Urszula Swoboda-Rydz jest lektorką specjalistycznego języka angielskiego na WUM i UŁa oraz autorką wielu publikacji z zakresu nauczania języków obcych.