Publikacja: | Wydział Prawa i Administracji / Aktualności / Konferencje/debaty /

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Instytut Prawa Lotniczego i Kosmicznego Uczelni Łazarskiego zorganizował trzy ważne międzynarodowe wydarzenia z prawa lotniczego.

W dniach 3-4 listopada 2016 r. w Warszawie odbyła się 28. doroczna międzynarodowa konferencja Europejskiego Stowarzyszenia Prawa Lotniczego (European Air Law Association – EALA). Wydarzenie w Polsce obyło się po raz pierwszy i zgromadziło około 150 prawników specjalizujących się w prawie lotniczym, w tym ponad 100 prawników z zagranicy, reprezentujących niemal wszystkie kontynenty. EALA to stowarzyszenie założone w 1988 roku. Stanowi ono europejskie forum dla osób zainteresowanych rozwojem prawa lotniczego. Podczas listopadowej konferencji odbyło się sześć paneli tematycznych: o wpływie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej na lotnictwo, o bezpieczeństwie w lotnictwie cywilnym oraz badaniu wypadków lotniczych, o problematyce bezpieczeństwa cybernetycznego w lotnictwie, o prawach pasażerów, o globalnych środkach rynkowych wdrożonych przez ICAO oraz o rozwoju prawa w sektorze lotniczym.

W dniach 21-23 czerwca 2017 r. odbyły się dwa wydarzenia – 41. Konferencja z międzynarodowego Prawa Lotniczego i Kosmicznego ALADA oraz 10. kongres międzynarodowy z prawa lotniczego (XLI JORNADAS LATINO AMERICANAS DE DERECHO AERONÁUTICO Y ESPACIAL oraz X CONGRESO INTERNACIONAL DE DERECHO AERONÁUTICO). Latynoamerykańskie Stowarzyszenie Prawa Lotniczego i Kosmicznego jest wiodącym stowarzyszeniem w sektorze transportu lotniczego w Ameryce Łacińskiej i ma duże znaczenie międzynarodowe. Istnieje od 54 lat.

W tym trzydniowym wydarzeniu uczestniczyło ponad 100 prawników lotniczych, głównie z Ameryki Południowej, Hiszpanii, Włoch oraz Polski. Zostało wygłoszone ponad 30 referatów przez znakomitych prawników m.in. z Peru, Argentyny, Brazylii, Urugwaju, Chile, Wenezueli, Kolumbii, Kanady, Hiszpanii, Włoch, Francji i Polski. Odbyło się 7 paneli tematycznych: lotnicze prawo konkurencji, odpowiedzialność cywilna, bezpieczeństwo lotnicze, umowa o podróż (package travel), prawo kosmiczne (we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną), prawo ochrony środowiska oraz latynoamerykański projekt kodeksu lotniczego.

Zarząd ALADA jako Przewodniczącą XLJ Jornadas wybrał prof. dr hab. Annę Konert, Dyrektor Instytutu Prawa Lotniczego i Kosmicznego Uczelni Łazarskiego.

10 kongres międzynarodowy z prawa lotniczego został zorganizowany w ramach międzynarodowego projektu „Transport jako motor rozwoju gospodarczego”. Grant został przyznany przez Ministerstwo Gospodarki w Hiszpanii w ramach Programu Rozwoju Doskonalenia Badań Naukowo-Technicznych. Koordynatorem projektu jest UNIVERSIDAD PABLO DE OLAVIDE, w Sewilli. W projekcie bierze udział 11 podmiotów, w tym 9 z Hiszpanii, 1 z Francji i 1 z Polski (Uczelnia Łazarskiego) – PROYECTO ANELNOSA" DER2015-65424-C4-4-P (MINECO/FEDER/UE).

Organizacja tych trzech wydarzeń w Warszawie stanowi potwierdzenie wkładu Polski w rozwój międzynarodowego prawa lotniczego. O rozwoju tej dziedziny prawa w Polsce świadczy również coraz większe zainteresowanie studiami z prawa lotniczego. Studia z zakresu prawa lotniczego na Uczelni Łazarskiego stanowią odpowiedź na wypełnienie luki edukacyjnej w obszarze kształcenia związanego ze zmianami w zakresie: rozwoju technologicznego związanego z powszechnym zastosowaniem nowych konstrukcji samolotów oraz systemów zarządzania ruchem w przestrzeni powietrznej, standaryzacji przepisów, zasad oraz procedur w relacjach międzynarodowych, strukturalnej i funkcjonalnej integracji wykonywania nadzoru lotniczego oraz badania wypadków lotniczych.

Partnerami tych wydarzeń byli: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Polskie Linie Lotnicze LOT, Small Planet, kancelaria prawna K&K Aviation Lawyers w Warszawie oraz kancelaria prawna Wardyński i Wspólnicy.