Publikacja: | Wydział Ekonomii i Zarządzania / Aktualności / Konferencje/debaty /

Ogólnopolska konferencja naukowa nt. 60 lat po podpisaniu Traktatów Rzymskich. Zróżnicowana integracja Europy. Co dalej z Unią Europejską?

ZAPROSZENIE

Centrum Naukowe Uczelni Łazarskiego i Instytutu Studiów Politycznych PAN oraz Zakład Europeistyki ISP PAN i Katedra  Międzynarodowych Stosunków  Politycznych Uczelni Łazarskiego serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej nt. 60 lat po podpisaniu Traktatów Rzymskich. Zróżnicowana integracja Europy. Co dalej z Unia Europejską?, która odbędzie się 22 maja (poniedziałek) 2017 roku na Uczelni Łazarskiego w Warszawie, ul. Świeradowska 43, aula nr 130.

Stanowi ona kontynuację naszych corocznych konferencji naukowych, poświęconych integracji europejskiej i Unii Europejskiej oraz jej problemów politycznych, społecznych, gospodarczych i międzynarodowych. Ma na celu pokazanie znaczenia Traktatów Rzymskich dla procesów integracyjnych w Europie i będącej  ich efektem Unii Europejskiej. Ponadto spróbujemy odpowiedzieć na istotne dziś dla bezpieczeństwa Europy pytania, m. in. co dalej z Unią Europejską w kontekście Brexitu i rosnącego w siłę na naszym kontynencie i na świecie populizmu, ksenofobii i nacjonalizmu? Czy Europa różnych prędkości, czyli zróżnicowana integracja może stanowić remedium na kryzysy, z którymi już od wielu lat zmaga się Unia Europejska?

Hipotezą konferencji jest konstatacja, że Traktaty Rzymskie stanowiły przełom w dziejach europejskiej integracji, bez których nie powstałaby Unia Europejska, która w okresie przejściowym na drodze do zjednoczonej Europy de facto skazana jest na ową zróżnicowaną integrację.

Do udziału w konferencji zapraszamy europeistów, politologów, badaczy współczesnych stosunków międzynarodowych, prawników i ekonomistów, a więc naukowców i ekspertów, którzy zajmują się wyżej wymienionymi problemami. Pragniemy, aby efektem tej konferencji  była publikacja naukowa o dużych walorach teoretycznych i utylitarnych.

Osoby zainteresowane naszą konferencją i chcące wygłosić referat uprzejmie prosimy o wypełnienie dołączonego formularz zgłoszeniowego i przesłanie go do 5 maja 2017 roku na adres Instytutu Studiów Politycznych PAN, ul. Polna 18/20, 00-625 Warszawa lub adres e-mailowy sekretarza konferencji, Pana dr. Adriana Chojana: achojan@isppan.waw.pl.

Formularz zgłoszeniowy do pobrania tutaj.