Publikacja: | Aktualności / Studium języków obcych /

Podczas debaty online 10 grudnia na temat przydatności metawersum Marka Zuckerberga padły ciekawe argumenty in plus; jest to potencjalnie atrakcyjna platforma testowa dla pomysłów na nowy biznes, badań psychologicznych i badań socjologicznych na globalną skalę. Osoby niepełnosprawne lub cierpiące na społeczne fobie i nieśmiali introwertycy docenią zalety wirtualnej i pozbawionej ograniczeń, ulepszonej interakcji. Będzie to także atrakcyjne miejsce do zarabiania pieniędzy (choć jeszcze nie do końca wiadomo na jakich zasadach). Niezaprzeczalną zaletą będzie możliwość uczestniczenia w wirtualnych wydarzeniach kulturalnych, rozrywkowych lub sportowych bez względu na fizyczną lokalizację uczestników i organizatorów. Pomysł metawersum jest w fazie rozwoju i oprogramowanie jest wciąż udoskonalane.

Większość problemów z niewielką popularnością i dostępnością do metawersum zdaje się wynikać z zaporowych kosztów finansowych (niezbędne są drogie gogle VR i komputer o mocnej konfiguracji sprzętowej) oraz niechęci użytkowników do spędzania czasu poza już istniejącymi i niezmiernie popularnymi aplikacjami mediów społecznościowych (TikTok, Instagram, SnapChat etc). Ironicznym okazać może się uzależniający aspekt nowego typu takiej interakcji, jeśli pomysł metawersum będzie rzeczywiście udany i dobrze zrealizowany. Nie bez znaczenia są obawy co do solidnych podstaw finansowych tego przedsięwzięcia, które niektórzy już teraz nazywają finansową bańką spekulacyjną. Miłośnicy gier wideo zaś przyznają poniekąd z zażenowaniem, że metawersum nie wygląda atrakcyjnie ani ze strony graficznej, ani jako miejsce w jakikolwiek sposób lepsze niż już stworzone światy obecnie istniejących gier wideo. Biorąc pod uwagę ogromne koszty poniesionych inwestycji w metawersum, efekty wydają się być raczej rozczarowujące. Wyrażono obawy co do bezpieczeństwa i prywatności użytkowników oraz nadmiernej ich kontroli ze strony twórców (międzynarodowych korporacji i samej firmy Meta). Potencjał do nadużyć (molestowanie, znęcanie się nad słabszymi) wydaje się być ogromny i przypadki stosowania przemocy i nienawiści wobec użytkowników będą nieuniknione. Niewyjaśnione pozostają aspekty nadzoru prawnego i kwestia jurysdykcji w razie sporów. Nie bez znaczenia jest także sama zasadność stworzenia sztucznego świata, próbującego naśladować rzeczywistość , który z zasady nie ma szans na sukces: stwierdzono, że nic nie zastąpi fizycznych kontaktów międzyludzkich (o czym przekonaliśmy w czasach pandemii Covid-19). 

Pod koniec debaty nastąpiło głosowanie zgromadzonej widowni: argumenty ZA zdobyły 3 głosy zaś argumenty PRZECIW: 33 głosy. Tym samym wydaje się, że ponad wątpliwość wykazano, że na pytanie „Komu potrzebne jest metawersum Marka Zuckerberga?” odpowiedzią jest: na pewno nie nam!  

Zapraszamy na kolejne debaty w których można będzie wyrazić swoje zdanie na nurtujące nas tematy i zagadnienia. Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu!