Publikacja: | Aktualności / Wydarzenia / Studium języków obcych /

"Indie jedyny kraj pod słońcem, który wszyscy ludzie pragną ujrzeć, a raz ujrzawszy, choćby tylko przelotnie, nie zechcą oddać ujrzanego obrazu za wszystkie widoki świata razem wzięte.” Mark Twain

21 marca 2018 r. celebrowaliśmy Holi – hinduistyczne święto wiosny, radości i miłości. Wydarzenie składało się z 3 części. Pierwsza miała charakter poznawczy i odbywała się w sali 130. Złożyły się na nią bardzo ciekawe prezentacje przygotowane przez hinduskich studentów Łazarskiego, rozkochaną w Indiach Justynę Murawską – kierownika Działu Rekrutacji Zagranicznej oraz zaprzyjaźnionego z Uczelnią Tamilbana. Obejrzeliśmy też filmik pokazujący piękną sztukę wizualną rangoli – tworzenie dekoracji z małych i kolorowych elementów. Charakteryzuje je nietrwałość materiałów. Rangoli w kulturze hinduskiej przynieść pomyślność i dawać ochronę. Autorkami naszego rangoli były Swati Patel i Rinky Basak, a filmik nakręcił tudent Krzysztof Czernikowski. Część 1 poprowadził nasz niezawodny Tomasz Zińczuk.

Część druga to pokaz tańców indyjskich. Tańczyli dla nas: inky Basak, Swati Patel, Saloni Nani Saloni, Divya Tandel, Arjun Pandya, Suchi Patel, Utkarsh Aacharya. Ich ekspresyjne i pełne wdzięku tańce wzbudziły duży aplauz wśród oglądających. W holu czekały na uczestników jeszcze inne atrakcje: mehendi – dekoracyjne tatuaże z henny wykonywane przez Suchi Patel oraz własnoręcznie przygotowana przez organizatorki kwiatowa foto ścianka z elementami strojów hinduskich. Chętni mogli zrobić sobie zakupy w stoisku Desi Bazaar. Po atrakcjach dla ducha nadszedł czas na ucztę dla ciała. Pyszne potrawy obudziły zmysły różnorodnością zapachów i aromatów. Chętnie próbowano także specyficznej herbatki z przyprawami i mlekiem oraz słodkości indyjskich.

Prawdziwa gratka czekała jednak a dziedzińcu. Zespół Lazarski Dance Crew zaprezentował nam energetyczny koktajl taneczny połączony z wyrzutami proszków holi, czym doprowadził do zachwytu licznie zebraną widownię.

Trzecia część wydarzenia to Holi Festiwal. W rytm muzyki puszczanej przez DJ (Jacek Korzeniowski) spontanicznie zaczęli tańczyć i obsypywać się barwnymi proszkami hinduscy studenci, do których po chwili dołączyli inni studenci i pracownicy Uczelni. Widok był niepowtarzalny, radość z obrzucania się proszkami ogromna. Zresztą, zobaczcie zdjęcia z tego niezwykłego wydarzenia.