Publikacja: | Strona główna / Aktualności / Baszta /

W dniach 17-19 października 2018 roku Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych i Politechnika Łódzka zorganizowały konferencję naukową poświęconą uczelnianym muzeom - "Muzea uczelniane: wyzwania, zagrożenia, możliwości". Wydarzenie było okazją do zaprezentowania Izby Pamięci promującej pamięć o Powstaniu Warszawskim, która znajduje się na terenie naszej Uczelni.

Przedstawiciele Uczelni Łazarskiego wzięli udział w panelu dotyczącym nowych uczelnianych jednostek, które w tym roku dołączają do Stowarzyszenia. Pracownicy uczelni z całego kraju prezentowali historię oraz bogate zbiory akademickich muzeów - począwszy od XVIII-wiecznych pamiątek polskich dyplomatów po tkaniny zaprojektowane przez studentów-artystów. Omawiano także współczesne problemy i wyzwania, które stoją przed uczelnianymi muzeami.

Uczelnia Łazarskiego jako jedna z niewielu uczelni niepublicznych znalazła się w gronie ponad 60 Uczelni, których jednostki muzealne wpisane są do Katalogu muzeów uczelnianych. Uczelnię reprezentowała studentka Milena Walczyk, która przybliżyła uczestnikom spotkania historię związaną z Izbą Pamięci oraz jej przeznaczenie. Projekt Izba Pamięci skierowany jest głównie do studentów, ale także wszystkich tych, którzy zainteresowani się historią przebiegu Powstania Warszawskiego i jego uczestników.  

Zbiory muzealne Izby podzielone są między dwa piętra. Na pierwszym piętrze można podziwiać powstańczy mural oraz zapoznać się z historią przebiegu powstania. Na poziomie -1 możemy przeczytać poruszające wspomnienia powstańców, sanitariuszek i dzieci oraz obejrzeć wystawę eksponatów z okresu Powstania Warszawskiego. 

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania!