Publikacja: | Wydział Ekonomii i Zarządzania / Aktualności /

5 marca na Wydziale Ekonomii i Zarządzania studenci w ramach anglojęzycznego seminarium Managing Social Policy (Zarządzanie polityką społeczną) przygotowali wystąpienia na temat znanych polskich działaczy społecznych. Aż dwie grupy studentek zdecydowały się opowiedzieć o Irenie Sendlerowej, polskiej bohaterce ratującej z zagłady żydowskie dzieci.

Decyzją Sejmu RP rok 2018, w którym świętujemy stulecie polskiej niepodległości, został uznany Rokiem Ireny Sendlerowej, w dziesiątą rocznicę jej śmierci. Z tego względu prowadząca seminarium prof. zw. dr hab. Krystyna Iglicka-Okólska, rektor Uczelni Łazarskiego, zaproponowała sylwetkę Ireny Sendlerowej jako wart poznania i omówienia przykład niezwykłego życiorysu polskiej działaczki społecznej i charytatywnej.

Irena Sendlerowa ocaliła z warszawskiego getta ok. 2,5 tys. żydowskich dzieci, umieszczając je w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. W swoich działaniach musiała wykazać się nie tylko odwagą, ale także uporem, zaangażowaniem i umiejętnością włączania kolejnych osób w działalność, którą uważała za moralny obowiązek. To właśnie te cechy Sendlerowej zainspirowały aż dwie grupy studentek do poświęcenia wystąpienia właśnie jej.

„Female Schindler”

Gdy Irena Sendlerowa zmarła w 2008 r., w wieku 98 lat, nagłówki prasowe żegnały „kobietę Schindlera”. Było to nawiązanie do słynnej postaci Oskara Schindlera, niemieckiego przedsiębiorcy, który ocalił blisko 1,5 tys. Żydów z zagłady. Trafił on do szerokiej świadomości ludzi na całym świecie m.in. dzięki głośnemu filmowi Stevena Spielberga „Lista Schindlera”.

Tymczasem dużo mniej znana kobieta w przebraniu pielęgniarki zdołała samotnie wyprowadzić z getta, a następnie zapewnić możliwość przetrwania aż 2,5 tys. żydowskich dzieci. To właśnie jej poświęciły swoje wystąpienia studentki Adeliya Chernyaeva i Eminie Nemetullaieva (grupa 1) oraz Kateryna Nesterenko i Violeta Dovhal (grupa 2).

Spotkanie to stanowiło przyczynek do szerszej dyskusji na temat zarządzania polityką społeczną, także w kontekście polityki historycznej i marketingu. Studenci zwrócili uwagę, że aby dokonania osób takich jak Irena Sendlerowa mogły trafić do szerokiego grona odbiorców potrzebna jest synergia działań z zakresu edukacji, polityki historycznej oraz marketingu. Uczelnia Łazarskiego poprzez organizowanie takich seminariów, w których udział biorą przede wszystkim studenci z zagranicy, włącza się w edukacyjną działalność na tym polu.

Ożywiona dyskusja pokazuje, że postać Sendlerowej i jej niezłomna postawa nadal inspirują, a wyznawane przez nią wartości, takie jak współczucie i bezinteresowna pomoc, są podstawowymi wartościami ogólnoludzkimi. Sendlerowa powtarzała bowiem za swoim ojcem, że „jeśli widzisz kogoś, kto tonie, powinieneś mu pomóc. Nie ważne, czy umiesz pływać”.