Publikacja: | Aktualności / Studium języków obcych /

Tegoroczny Dzień Polski był poświęcony życiu i twórczości Stanisława Lema – jednego z najważniejszych pisarzy XX wieku. Naszą Uczelnię i Lema łączy wiele: nowoczesność, wizjonerstwo, uznanie i prestiż w Polsce i poza jej granicami.

Z okazji XXX-lecia Uczelni Łazarskiego studenci pierwszego roku oraz kursanci kursów przygotowawczych zaprezentowali sylwetkę autora. Opowiedzieli o jego dzieciństwie i młodości we Lwowie, studiach medycznych, zamiłowaniach, np. do słodyczy. Przeanalizowali kilka oryginalnych, stylizowanych na baśnie Bajek robotów i wskazali na morały, jakie z nich płyną. Zaprezentowali Lema – wizjonera, który trafnie przewidywał kierunki rozwoju nauki i technologii, wskazując na te z jego przepowiedni, które stały się rzeczywistością. Pokazali też człowieka, któremu na sercu leżały problemy otaczającego środowiska i który już w latach sześćdziesiątych dostrzegał zagrożenia dla planety i o nich pisał. Słuchacze opowiedzieli też o, często burzliwych, ekranizacjach filmowych dzieł Lema, z których autor nigdy nie był zadowolony.

Czytając książki Stanisława Lema, nie sposób nie zwrócić uwagi na oryginalny język pisarza, tym bardziej, że przebrnięcie przez niego nie należało do najłatwiejszych. I tak powstał filmik nagrany przez studentów pt. „Lema zabawy językiem”.

Po prezentacjach uczestnicy mogli wziąć udział w konkursie Kahoot o życiu i twórczości pisarza. Osoby, które słuchały najuważniej, otrzymały atrakcyjne nagrody.

Na zakończenie spotkania zostały ogłoszone wyniki konkursu fotograficznego pt. „Okamgnienie”. Temat konkursu nawiązywał do ostatniej książki autora pod tym właśnie tytułem, zachęcającej do uważnego patrzenia na rzeczywistość wokół nas.

Pierwsze miejsce w konkursie otrzymały ex aequo Anhelina Zhumati za zdjęcie pt. „Podróż w nieznane” oraz Stefaniya Hrytsuk za „ Czas stoi w miejscu”. Jury przyznało też 3 wyróżnienia. Otrzymali je: Yelizavieta Pushchyk za zdjęcie „ Kilka minut wiosennej ciszy”, Sam Merson za „Schody do nieba” oraz Vitalina Kalinichenko za „ Chełm - w drodze do Warszawy”.

A oto kilka zdjęć z tej uroczystości: