Publikacja: | Strona główna / Aktualności / Studium języków obcych /

Czy Afryka to jednolity kontynent, czy jest wiele "Afryk"? Kim są Afrykańczycy? Dlaczego Afrykę uważa się za kolebkę ludzkości? Iloma językami posługują się ludy i plemiona Afryki? Jakich cudów natury możesz spodziewać się w Afryce? Jakie są różnice kulturowe między Afryką i Europą? To tylko niewielka część pytań, na które znajdziesz odpowiedź podczas Dnia Afrykańskiego w Łazarskim!

Dzień Afryki - już 7 kwietnia

[For English version click HERE]

Kiedy?

7 kwietnia 2016, godz. 11:15 

Gdzie?

Uczelnia Łazarskiego, aula 130

Co?

Dokładny program wydarzenia znajdziesz TUTAJ.

"To istny ocean, osobna planeta, różnorodny przebogaty kosmos. Tylko w wielkim uproszczeniu, dla wygody, mówimy - Afryka" Ryszard Kapuściński.

Naszymi przewodnikami będą, uczący się w Łazarskim, studenci z Afryki. Do Namibii - krainy bezkresnego horyzontu zabierze nas Alex Erasmus. Zobaczymy fascynującą pustynię Namib, której piaski mieniące się wszystkimi odcieniami czerwieni, zachwycają fotografów z całego świata. Odwiedzimy też Park Narodowy Etosza - prawdziwe królestwo zwierząt.

Ghana to kolejny punkt na mapie naszego kwietniowego spotkania z Afryką Zachodnią. Ghana to kraj pełen cudów przyrody. Od największego sztucznego jeziora na świecie przez pasma górskie aż po piaszczyste wybrzeża Atlantyku. O Ghanie - kraju spalonym słońcem i jego uśmiechniętych, otwartych ludziach opowie nam Keziah Krampah.

Mozambik słynie z 2500 km linii brzegowej z egzotycznymi plażami, rafami koralowymi oraz pięknych rajskich wysp. O archipelagu Bazaruto, koralowej wyspie Mozambik ze wspaniałymi zabytkami kolonialnymi wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO oraz wielu innych atrakcjach swojego kraju opowie nam Aderitto Simbine.

Swoimi wrażeniami z pobytu w 10 krajach Afryki podzieli się lektor, prywatnie podróżnik Tomek Pracki. Dowiemy się, co go zachwyca w Afryce, że ciągle chce do niej wracać.

Oczywiście nie obejdzie się bez muzyki, bo Afryka to muzyka! Mówi się, że muzyka jest wszędzie, mieszkańcy tego kontynentu już w łonie matki słyszą wokół muzykę i tańczą z matką. Rytmy Czarnego Lądu przybliży nam lektor Jacek Korzeniowski.

Będzie też super niespodzianka muzyczna - pokaz gry na djembe - bębnach pokoju!                

W specjalnym pokazie wystąpi genialny bębniarz z Gwinei, mistrz w sztuce gry na bębnach dundun i djembe - GASPARD CONDE. Tego nie możesz nie posłuchać!

Kuchnia to pełnoprawny element kultury, więc i tym razem bez poczęstunku ani rusz Specjalnie dla was przygotowaliśmy specjały kuchni senegalskiej. Będą wyśmienite fataya - smażone pierożki z nadzieniem wołowym oraz warzywnym, boulettes de poisson - kulki z ryby, acras de niébés - pączki z fasoli.

Następna okazja może ci się trafić dopiero w Afryce! Większość produktów afrykańskich nie ma odpowiedników w kuchni europejskiej.

Imprezie towarzyszyć będzie wystawa sztuki i tkanin artystycznych z Kenii, Tanzanii i Wybrzeża Kości Słoniowej (eksponaty pochodzą a kolekcji Pani Beaty Kozińskiej).

Będzie też wesoła niespodzianka od lektorek Studium. Tym razem na warsztatach kulinarnych pokażą nam one jak wykonać sałatkę owocową inspirowaną Afryką.

Zapraszamy! Wstęp wolny!

Wydarzenie odbędzie się w języku angielskim.