Publikacja: | Strona główna / Aktualności / Wydarzenia / Studium języków obcych /

Na Uczelni Łazarskiego obserwujemy świat. Czasami podążamy za trendami i często inicjujemy własne. Dyskutujemy o tym, co się dzieje i oceniamy. Teraz zamierzamy omówić ostatnie zmiany w świecie rozrywki online: chiński rząd wydał zarządzenie, które ogranicza czas gry online dla młodych ludzi do trzech godzin tygodniowo.

Nowe przepisy zakazują gry online poza tymi godzinami i ograniczają  czas gier online dla osób poniżej 18 roku życia do jednej godziny wieczorem w piątki, weekendy i święta.

Odpowiedzialność za dopilnowanie, aby dzieci bawiły się tylko trzy godziny w tygodniu, spada w dużej mierze na chińskie firmy zajmujące się grami, takie jak NetEase i Tencent. Przepisy nie obejmują kar dla poszczególnych graczy.

Co myślisz o takiej metodzie rządowej kontroli? Powód tej decyzji jest zapewne szlachetny (ochrona dzieci przed uzależnieniem, problemami ze wzrokiem, zaburzeniami zdrowia fizycznego i psychicznego, na które narażeni są młodzi ludzie spędzając cały dzień w Internecie), więc… może to jest właściwa droga? Jakie jest prawdopodobieństwo, że inne kraje pójdą w ich ślady i wprowadzą podobne (choć może bardziej liberalne i mniej ekstremalne) środki? Czy to może się zdarzyć w twoim kraju? Czy to może się zdarzyć w Polsce?

Czy grasz w gry online? Czy martwisz się tym, że  twój młodszy brat/siostra spędza całe życie online? Może zajmujesz się tworzeniem gier wideo i rozrywką online? Nawet jeśli nie jesteś rodzicem ani nauczycielem, może jesteś osobą zaangażowaną społecznie? Kto wie, może w przyszłości zostaniesz ustawodawcą/regulatorem prawa? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, przyjdź na debatę i pozwól, aby Twój głos został usłyszany!

 

Strony sporu ZA:

1. Chińscy URZĘDNICY RZĄDOWI

2. RODZICE dzieci i NAUCZYCIELE młodzieży

Strony sporu PRZECIWKO:

3. Przedstawiciele społeczności graczy (NASTOLATKOWIE i/lub ICH RZECZNICY)

4. FIRMY GAMINGOWE (producenci gier mobilnych i dla PC/konsol) oraz dostawcy internetu (firmy internetowe)

 

Jakie są Twoje powody aby opowiedzieć się za / przeciw tego rodzaju przepisom? Wyjaśnij swój punkt widzenia! Jak uzasadniasz swoje działania i opinie? Co chcesz osiągnąć? Czyje interesy reprezentujesz?

W debacie wezmą udział dwie przeciwne drużyny. Jedna osoba z grupy będzie prezentować swój punkt widzenia i przedstawi swoje argumenty. Następna osoba z grupy przeciwnej, postara się odpowiedzieć na takie argumenty i przedstawi swoje własne stanowisko. Kto przekona kogo? Czyje argumenty przeważą? Jak je skutecznie przedstawić, nawet jeśli nie do końca się z nimi identyfikujemy? Oto sztuka debaty i perswazji.

Debata NA ŻYWO już 27 listopada!