Publikacja: | Biblioteka /

Nasi użytkownicy z pewnością zauważyli, że harmonogram Biblioteki latem 2017 r. ogranicza dni i godziny otwarcia w porównaniu z ubiegłymi latami. I równocześnie książki piętrzą się nam na stołach w Czytelni. To wszystko może stanowić niemiłą zagadkę, zwłaszcza dla tych, którzy nie przeczytali naszych nowych komunikatów na afiszach.

Zbiory naszej Biblioteki w wolnym dostępie zostały podzielone na 24 dziedziny wiedzy. Każdy opis w katalogu zawiera informację o dziedzinie, do której książka została zaliczona. A jak książki są ułożone w obrębie dziedzin? Ależ tak – zgodnie z alfabetyczną listą autorów, lub też (w przypadku prac zbiorowych) – tytułów książek.  I tu niekiedy zaczynał się problem – wiele książek stało z naklejkami z tytułem kodeks czy ustawa lub pod nazwiskami płodnych autorów, i trzeba było uważnie przejrzeć większość z nich, żeby trafić na oczekiwany egzemplarz.

Zazwyczaj w obrębie wolnego dostępu do zbiorów drukowanych stosuje się jakąś klasyfikację. Klasyfikacja to system, w którym główne kategorie (jak NAUKI SPOŁECZNE) otrzymują rozgałęzienia, aby bardziej szczegółowo opisać zawartość książki. Na przykład w Klasyfikacji Biblioteki Kongresu NAUKI SPOŁECZNE  są oznaczone jako H (dobór litery do niczego nie nawiązuje), zagadnienia RODZINY, MAŁŻEŃSTWA I KOBIET otrzymują litery HQ, a książka o FEMINIZMIE otrzyma zapewne zestawienie liter i cyfr: HQ1121. Nazwisko i imię autora książki są także kodowane, a ponadto dodaje się jeszcze cztery cyfry oznaczające (tym razem „dosłownie”) rok wydania. Cały ten symbol jest nazywany zwykle CALL NUMBER (sygnatura), ponieważ określa on miejsce książki w całym zbiorze i służy jako narzędzie wyszukiwania jego jednostek.

Tak jak większość północnoamerykańskich bibliotek naukowych, trzy wielkie książnice uczelniane w Polsce, a ostatnio biblioteki Uniwersytetu Lejdejskiego w Holandii i Uniwersytetu Nazarbajewa w Kazachstanie, Biblioteka Uczelni Łazarskiego także zdecydowała się na Klasyfikację Biblioteki Kongresu.  Dla naszych czytelników oznacza to, że kiedy powrócą do nas w październiku, znajdą każdą książkę na półce w Czytelni oznaczoną unikalnym symbolem na białej naklejce. Symbol poszukiwanej książki odnajdą w katalogu, a kiedy podejdą do właściwej półki, zobaczą, że obok książki stoją inne o podobnej tematyce. W ten sposób układ książek na półce dostarczy Ci informacji o dodatkowym piśmiennictwie – którego możesz potrzebować na bieżąco lub w przyszłości, a także zwróci Twoją uwagę na powiązania pomiędzy różnymi zagadnieniami w nauce.

Na początek wystawimy na półkach ok. 25 tys. książek (ze wszystkich 82 tys. egzemplarzy, które mamy w postaci drukowanej). Większości z nich nadaliśmy już symbole klasyfikacji, zaprojektowaliśmy także układ tych symboli na naklejkach. Teraz drukujemy trwałe naklejki w specjalnej drukarce i przyklejamy je na grzbietach książek. Do tych głównych czynności dochodzą jeszcze inne, pomocnicze, a na końcu operacji czeka nas sprawdzenia stanu całego księgozbioru, czyli tzw. skontrum. No i trzeba umyć półki. I to wszystko właśnie tego lata!