Publikacja: | Strona główna / Aktualności / Baszta /

Uczelnia Łazarskiego, dawniej Wyższa Szkoła Handlu i Prawa w Warszawie, została założona w 1993 r. przez dr. Ryszarda Łazarskiego – polskiego działacza oświatowego i społecznego, żołnierza pułku Armii Krajowej „Baszta”.

Budowa kampusu Uczelni była marzeniem założyciela. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod kampus odbyło się 4 lipca 1996 r. przy udziale Prymasa Polski - Kardynała dr. Józefa Glempa oraz przybyłych gości, kadry profesorskiej, pracowników i studentów.

Wracając pamięcią do tamtego dnia warto przytoczyć fragment przemówienia Jego Magnificencji Ryszarda Łazarskiego, założyciela i rektora PWSH wygłoszonego podczas uroczystego wmurowania kamienia węgielnego pod kampus:

„Dzisiejszy dzień to zarazem święto pułku „Baszta” i innych jednostek AK broniących wolności do ostatniej kropli krwi, bo ta ziemia jest zroszona krwią naszych towarzyszy broni. Walczyliśmy w imię ideałów przekazanych nam przez poprzednie pokolenia, a ich hasłem było umiłowanie niepodległości i zawołanie, jakie noszą sztandary – Bóg, Honor, Ojczyzna! Temu zawołaniu pozostaliśmy po dziś dzień wierni. Staramy się kształcić nie tylko doskonałych fachowców, ale i świadomych swego powołania obywateli XXI wieku. Wierzymy głęboko, że nasi absolwenci staną się chlubą nie tylko Warszawy, ale także społeczeństwa polskiego.”

Tzw. „pierwszy kamień” zapoczątkował budowę kampusu Uczelni przy ul. Świeradowskiej 43, która po latach ciężkiej pracy zakończyła się w 2002 r.

Dziś, na przestrzeni tych 25 lat z dumą możemy powiedzieć, że kampus Uczelni Łazarskiego wpisał się na stałe w otoczenie warszawskiego Mokotowa i ciągle się rozwija.